«Урок-диспут на коммуникативную тему «Людське щастя… Яке воно?»


Урок-диспут в 11 класі на комунікативну тему
«Людське щастя… Яке воно?»Мета: з’ясувати необхідні складові щастя сучасної молодої людини; розтлумачити з учнями різні трактування поняття «щастя»; створити умови для саморозкриття особистості; формувати й розвивати в учнів власні думки, погляди, переконання; учити старшокласників доречно аргументовувати; виробляти вміння правильно вести дискусію, спілкуватися; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, фантазію; виховувати за допомогою слова почуття до прекрасного, допомогти учням зрозуміти складну філософську категорію, навчити бути щасливими.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, презентації до уроку, ілюстрація сонця-«щастя», мікрофон.
Учитель української мови та літератури Світлічна Юлія Олексіївна
Перебіг уроку
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності
Слайд 1

- Добрий день! Сьогодні ми проведемо не зовсім звичайний урок – це урок-диспут . Давайте подискутуємо про ... ЩАСТЯ? Саме так, про людське щастя. Навчимося доводити, визначати різні прояви щастя, наводити доречні факти з життя людей, використовувати потрібну лексику, засвоювати мовну лексику. Такий вид зв’язного мовлення як диспут навчить вас логічно структурувати усне висловлювання, уміння створювати тезу, правильно користуватись доказовим матеріалом, уміння дотримуватись причино-наслідкового зв’язку між попередньою та наступною думкою, доречно використовувати факти, їх смислову мотивацію; грамотно висловлювати власну точку зору, коректно заперечувати співбесіднику тощо. Адже всі якості дуже потрібні сучасній молодій людині.
(Учні записують тему уроку в зошити).
ІІІ. Вступне слово вчителя
Слайд 2

Епіграф « Як мало людині треба для щастя і як багато, щоб це зрозуміти» . (слайд)
(Зачитування епіграфу). Ваша пора – пора юності, першого захоплення життям, першого кохання, цвітіння душі, пора реалізації власних мрій – це найкращий вік людини. Ця тема важлива для вас, адже кожний із вас прагне щастя. Отже, давайте спробуємо знайти його . Яке воно?
ІV. Активізація навчальної діяльності
Визначення поняття «щастя» за тлумачним словником.
Слайд 3

1. Асоціативний кущ щодо поняття «щастя» (учениця на дошці записує на сонячних променях компоненти щастя).
- Які асоціації пов’язані з поняттям «щастя»?
2. Розподіл на групи:
Отже, спробуємо подискутувати на тему щастя з різних життєвих позицій. Але спочатку з`ясуємо деякі аспекти.
Слайд 4

Що таке диспут?
Які правила ведення диспуту?
Слайд 5

Слайд 6

1 група - учасники дискусії
2 група – художники .
Вам треба зробити сорочку щастя. Я пропоную вам відбити своє розуміння щастя в малюнках, словах, якихось символах тощо. А наприкінці роботи ви презентуватиме сорочку щастя учнів 11а класу 2012-2013 н. р. У вас небагато часу. Поспішайте!
3 група – літературознавці.
Вам слід згадати літературні твори , які ми з вами вивчали протягом 9-10 класів, де розкривалось поняття щастя , та пояснити, що для героя було щастям.
4 група - фольклористи .
Вам треба із слів зібрати народні приказки про щастя, які потім ви нам зачитаєте та розтлумачите.
V. Дискусія. Слайд 7

Давайте спробуємо відповісти на наступні питання нашого диспуту:
1. Коли людина щаслива?
2. Чи обов’язково для щастя людини потрібні матеріальні блага?
Що ні за які гроші не купиш?
3. Чи погоджуєтесь ви з думкою, що наш щастя чи нещастя залежить тільки від нас?
Висновок: отже, давайте виведемо формулу щастя. Складовими щастя є …………………….
VІ. Виступ літературознавців ( твори про щастя)
Слайд 8

VІІ. Виступ фольклористів (зачитування створених приказок та роз`яснення їх )
Слайд 9 Слайд 10

Слайд 11 Слайд 12

1.Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий2.Вчення в щасті украшає, а в нещасті утішає.
3.Щастя без розуму — торбина дірява4.Кожний свого щастя коваль
5.Щастя знає, кого шукає
6.Хто горя не бачив, той і щастя не знає
7.Із щастя та горя скувалася доля
8.При нещасті й розумний подурнішає.
9. Справжнє щастя завжди попереду.
VІІІ. Розгляд фотоілюстрацій, коментар учнів
У чому щастя людини?
Слайди 13-20




ІХ. Виступ художників (презентація «сорочки щастя).
Слайд 21

Х. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
- Давайте спробуємо вивести власну формулу щастя, орієнтуючись на основні потреби вашого віку і нашого часу. Кожен має назвати те, що на даний момент ви вкладаєте в розуміння щастя.
ХІ. Підсумок уроку.
Заключне слово вчителя:
- У чому ж полягає людське щастя? (відповіді учнів)
- Особливість щастя полягає в тому, що воно завжди нове, несподіване, неповторне, воно в постійному русі, становленні. Безперечно, щастя — це стан душі.
Слайд 22

Щастя не в тому, щоб робити завжди, що хочеш, а в тому, щоб хотіти того, що робиш.
Бути щасливим — означає бути самим собою, задоволення повнотою свого буття, реалізацією цілей.
Відеоролік «Щастя очима дітей».
ХІІ. Оцінювання учнів.
ХІІІ. Домашнє завдання
Слайд 23

Написати твір-роздум на морально-етичну тему, взявши за основу одну з даних тез:
Людина створена для щастя, як птах для польоту.
У споруді людського щастя дружба зводить стіни, любов утворює купол.
Від щирого серця я вам бажаю в дорослому житті справжнього щастя. Будьте щасливі!
Слайд 24


Приложенные файлы


Добавить комментарий