«Урок з позакласного читання «Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»

МУНІЦИПАЛЬНИЙ ЗАГАЛЬНОНАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ШКОЛА № 118 МІСТА ДОНЕЦЬКА»










Українська народна казка
«Кирило Кожум’яка»










Урок з позакласного
українського читання
у 3 – Б класі
розробила і провела
вчитель початкових класів
Ращупкіна С. О.













Тема: Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»

Мета: поповнити знання учнів про національних героїв за допомогою української народної казки «Кирило Кожум’яка», ознайомити з поняттям «чарівна казка»; розширити уявлення про структуру та зміст чарівних казок; удосконалювати навички виразного, свідомого читання, вміння аналізувати твори та героїв, формувати вміння читати за особами; розвивати увагу, пам'ять, мислення, усне мовлення, вміння висловлювати власну думку, ділити текст на логічно завершені частини, визначати головну думку тексту та кожної частини; виховувати національно-патріотичні почуття, стверджуючи велич подвигу в ім’я народу, любов та повагу до усної народної творчості.

Обладнання: підручник Савченко О. Я. Читанка. 3 клас. – К.: Освіта, 2003,
І ч., ілюстрації до казки, різні видання казки «Кирило Кожум’яка» (виставка книг), таблиці розчитування, картки зі словами-характеристиками людських якостей.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
Лише дзвіночок забринить,
Стаєш серйозним ти в цю мить,
До роботи час, бо багато її в нас!
ІІ. Підготовчі вправи до сприймання нового матеріалу.
1. Розчитування за складовими таблицями.
2. Читання скоромовки.
Стриб-стриб-стриб –
підстрибує
по стерні рідня:
перепілка, перепел,
перепеленя.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Слово учителя.
– Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не побила казки. Та, напевне, крім дітей, казки люблять ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді: і про тварин, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі! Вони це справжня скарбниця! І ви, звичайно, пам'ятаєте їх.
2. Логічна вправа «Гімнастика для розуму».
Учитель зачитує декілька уривків з раніше прочитаних казок, а учні їх розгадують.
Знайшов Півник колосок,
Змолотив борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав. («Колосок»)

Ця кумася хитра й мила.
В глечик голову встромила.
Глечик виявився хитрющим,
В річку кумоньку втелющив. («Лисичка кума»)

Ну й старий це був собака!
Не собака неборака!
Чоловік його прогнав
І шкуриночки не дав!
Вовк собаку врятував.
Знов господар його взяв.
Про яку це мова казку?
Відгадайте всі, будь ласка! («Сірко»)

– Діти, а як можна назвати скоромовки, загадки, казки, які ми сьогодні згадали? (Усна народна творчість.)
3. Бесіда про усну народну творчість.
– Усна народна творчість виникла багато століть до того, як розвинулась писемна література. Давайте згадаємо які різні жанри до неї увійшли.
Усна народна творчість


Пісні Загадки Прислів’я Приказки Лічилки

Жарти Мирилки Забавлянки Казки

VI. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні ми з вами вирушаємо у далеку мандрівку до країни Чарівних казок. Запитаєте, чому чарівних? Бо саме в них відбувається все
найчарівніше та найнеймовірніше: живуть багатоголові змії, птахи, дерева, кущі, річки вміють розмовляти, а люди та тварини наділені надзвичайно великою силою.
Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі вже давно. У загадці, яку я вам прочитаю, «заховані» слова-підказки.
Де велика є вода, над
Дніпром-ярилом,
чоловік жив там один,
звався він Кирилом.
Мудрий, добрий чоловік,
з доброї родини,
рятувать життя ішов
княжої дитини. («Кирило Кожум’яка»)

– Так, діти. Бо це один із народних улюбленців. Сьогодні ми познайомимось з ним ближче, дізнаємось чому до нас дійшла слава про нього, чому народ полюбив його. Тема нашого уроку «Українська народна казка «Кирило Кожум’яка». Кирило Кожум’яка – герой-богатир, народний улюбленець.

V. Опрацювання теми уроку.
1. Словникова робота.
– Звернемось до словника, з’ясуємо хто такий «герой»?
Герой – особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді, робить героїчні вчинки у важких, небезпечних умовах. (За тлумачним словником.)
– А які незнайомі слова зустрінуться у тексті? (Слова написані на дошці або повідомляються усно під час читання.)
Пуд – міра ваги, близько 16 кг.
Леміш – частина плуга, що розрізає землю.
Урочище – ділянка нерівної землі.
Старшина – шановна людина похилого віку.
Городяни – люди, які мешкають у місті.
2. Читання вчителем вірша-вступу «Казка – вигадка» Валентина Бичко на С. 66 підручника.
3. Читання казки вчителем ( або вчителем та підготовленими учнями) на С. 66-69 підручника із демонстрацією відповідних ілюстрацій.
4. Перевірка первинного сприймання змісту казки.
– Коли відбувались події, описані у казці?
– Хто головний герой казки?
– Чому Кирило має прізвище Кожум’яка?
– Чому Кирило погодився битися зі змієм?
Фізкультхвилинка
5. Читання казки учнями (вчитель називає учнів).
6. Вибіркове читання.
1) Лист Князівни до князя.
2) Як Кирило Кожум’яка готувався до битви.
3) Опис битви, де показана сила та мужність богатиря.
4) Підпис ілюстрацій словами тексту.
7. Характеристика дійових осіб твору (вибір запропонованих рис людини на картках)
працьовитий відважний безкорисливий розсудливий щедрий

доброзичливий Кирило Кожум’яка розумний

милосердний герой порядний переможець сильний

хитрий несправедливий жорстокий

нечесний Змій корисливий

підступний егоїстичний злий завойовник


8. Складання плану казки.
– Пригадайте з яких частин складається кожний текст. (Зачин, основна частина, кінцівка.)
– Придумайте назву до зачину казки. ( Київська дань Змію.)
– Основної частини. (Битва Кирила Кожум’яки та Змія.)
– Кінцівки. (Перемога добра над злом.)

VI. Домашнє завдання.
1. Виразно читати казку (С.66-69) за підручником та переказувати за складеним планом.
2. Намалювати ілюстрацію до казки.

VIІ. Підсумок уроку.
1. Закріплююча бесіда з проблемними питаннями.
– Над якою казкою ми сьогодні працювали? («Кирило Кожум’яка»)
– Яка це казка за жанром? (Чарівна.)
– Хто її автор? (Український народ.)
– Яку одвічну проблему розв’язує казка? (Двобій добра і зла, перемога добра над злом.)
– Хто у казці був утіленням зла? (Змій – це образ злої людини у нашого народу.) Добра? (Кирило Кожум’яка – це образ добра, справедливості, героя-богатиря.)
2. Робота над прислів’ями. (Додаткове завдання.)
Чия відвага, того й перемога.
Дружба та геройство завжди ведуть до перемоги.
Відважний помирає за честь.
Сила героя не в м’язах, а в серці.
Зло кінчається прикрістю, а добро – радістю.
VIІІ. Рефлексія.
15

Приложенные файлы


Добавить комментарий