УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ 6 КЛАСУ «Числівник. Розряди числівника. Узагальнення та систематизація знань з теми»


2518410-323850
ДОНЕЦКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА
УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ГОРОДА ДОНЕЦКА
МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
«ШКОЛА №93 ИМЕНИ Н.П.ЖЕРДЕВА ГОРОДА ДОНЕЦКА»

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ДЛЯ 6 КЛАСУ
«Числівник. Розряди числівника. Узагальнення та систематизація знань з теми»
Підготувала та провела:
Кумановська В.В.,
вчитель української мови та літератури
Донецьк – 2017
Урок мови для 6 класу
Тема: Числівник. Розряди числівника. Узагальнення та систематизація знань з теми.
Мета: систематизувати знання з теми, орфографічні та орфоепічні навички, розвивати усне й писемне мовлення, творчі здібності, мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: узагальнення знань
Форма проведення: урок-аукціон
Обладнання: музичний супровід, кольорові картки для роботи у групах. Математичні предмети «чарівної скриньки», таблиця «влови помилку». Предмети мовного дослідження»
Хід уроку
Організація до уроку
(Звучить пісня «Навчають у школі»)
Понад 2400 років тому визначний китайський філософ – просвітитель Конфуцій сказав:
Те, що я чую, я забуваю,
Те, що я бачу, я пам’ятаю,
Те, шо я роблю, я розумію.
Мотивація навчальної діяльності
Проблемне завдання: за переглянутим уривком мультфільма « Як Петро П’яточкин слоників рахував» визначити тему уроку ( про яку частину мови йдеться)
Загадка
Я, відомо, дуже знатний,
Кількість можу означати
І порядок при лічбі,
Підкажу мерщій тобі.
Чи який, чи котрий, скільки –
Запитай мене лиш тільки.
Щоб не буть багатослівним,
Називаюсь я …… (Числівник)
«Очікування від уроку» ( на квіточках)
1 група- «Ми повинні знати»
2 група – «Ми повинні вміти»
3 група «Наші емоції»
Пропозиції учителя ( оголошення завдань уроку)
Повинні навчитись:
Розрізняти числівник серед інших частин мови;
Розрізняти числівник за розрядами;
Визначати вид числівника за будовою
Повинні вміти:
Відмінювати числівники;
Застосовувати відповідні орфограми щодо написання числівників;
Створювати власні висловлювання;
Здійснювати обчислювальні дії засобами мови
Актуалізація опорних знань
Тест-контроль на окремих картках ( взаємоперевірка) Числівник, відмінювання й правопис числівників.
ТЕСТ- КОНТРОЛЬ
1. Збірні числівники означають
а) кількість, що складається з певного числа частини цілого; б) кількість предметів як сукупність, єдине ціле;в) порядок предметів при лічбі одиниць; г) кількість предметів у цілих одиницях.
2. До кількісних числівників належать:
а) власне-кількісні, збірні та неозначено-кількісні ; б) прості, складені та дробові; в) прості, назви десятків, назви сотень; г) цілі, дробові, порядкові.
3. Складені порядкові числівники відмінюються так;
а) відмінюються всі слова; б) відмінюється перше й останнє слово; в) відмінюється останнє слово; г) останнє слово може відмінюватись або залишатись незмінним.
4. Порядкові числівники на – сотий, - тисячний, - мільйонний пишуться:
а) через дефіс; б) разом (одним словом); в) окремо (двома словами); г) разом або окремо, залежно від того, яким членом речення виступають.
5. Складеним є такий числівник:
а) сімнадцять; б) сімдесят; в) сімдесят третій; г) семитисячний.
Індивідуальне завдання: виписати числівники, записати їх словами, встановити розряд
ВОНИ КУВАЛИ ПЕРЕМОГУ
22 червня 1941 року вибухи гармат розірвали мирний ранок нашої Батьківщини. І не змомкли до переможної весни 45-го… Йшла Велика Вітчизняна війна радянського народу проти гітлерівських загарбників. На фронт вирушили мільони комсомольців. Разом з комуністами вони билися з лютим ворогом, проявляли чудеса стійкості й героїзму.
Минуть віки, але завжди житимуть у народі імена Олександра Матросова, Миколи Гастелло, Зої Космодем'янської, Василя Порика та багатьої інших героїв.
Орденами й медалями було нагороджено понад 3,5 мільона воїнів-комсомольців, у тому числі - понад 100 тисяч дівчат, 7 тисяч комсомольців і вихованців ВЛКСМ удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу.
Заміняючи батьків і братів, які пішли на фронт, до верстатів ставали сотні тисяч юнаків і дівчат. Вони стійко переносили труднощі, кували перемогу.
Для учнів – мовознавців : підготувати лінгвістичну доповідь «Різниця між простими. Складними, складеними числівниками під час відмінювання»
( відновити схему)
ЧИСЛІВНИК
ПРОСТИЙ СКЛАДНИЙ СКЛАДЕНИЙ

1 слово == 1 корінь 1слово = 2-більше коренів 2-більше слів
ВІДМІНЮВАННЯ


Остання частина остання частина усі слова
на сотий – обидві частини
Узагальнення та систематизація
«Знайди зайве»
- шість, сім, вісім, двадцять три
- вісім, десять, дванадцять, один
- тридцять чотири, двадцять вісім, тридцять, сім
Визнач розряд числівника за будовою
4.2. Робота за підручником. Робота в групах.
1 група – виписати з вправи № 257 числівники разом з іменниками. Довести відповідність розряду числівника.
Докази :
Простий числівник – це …
Виписані слова назвати
Визначення дати
2 група - виписати з вправи № 257 числівники разом з іменниками. Довести відповідність розряду числівника ( складений числівник)
Докази :
Складний числівник – це …
Виписані слова назвати
Визначення дати
3 група - виписати з вправи №257 числівники разом з іменниками. Довести відповідність розряду числівника ( складений числівник)
Докази :
Складений числівник – це …
Виписані слова назвати
Визначення дати
Мовознавці:
Пояснити орфограму щодо написання числівників
«Ажурна пилка» (діти розсаджуються за кольоровими картками, отриманими на початку уроку, формуючи нові групи після перевірки попереднього завдання).
Провідмінювати числівник разом з іменником

1гр. – сорок шість столів
2 гр. - три сухарики
3 гр. – дванадцять кручеників
На які ж розряди поділяються числівники?
«Збери мовний кошик»
ВКЧ ДЧЗЧ
2, 10, 7, 9, 23 Одна друга
Шість четвертих
одна ціла і три четвертих Троє
Восьмеро
семеро
Мовознавці: скласти діалог, використовуючи числівник 23 «23 лютого – День захисника Вітчизни»
Фізкультхвилинка – завдання
Руки вгору підніміть,
Пальці швидко полічіть:
Зліва 5 і справа 5.
На обох ногах десяток.
А якщо додати три,
Вийде разом? (23)
( Учні мовчки записують відповідь)
«Цікаве про число» ( мовознавці)
Відкритий мікрофон
А чим же число 23 цікаве? Що ви про нього знаєте, з чим його можна пов’язати, яку історію воно має?
( перегляд відеоролика «23 лютого, історія)
Мовознавці: скласти діалог, використовуючи числівник 23 «23 лютого – День захисника Вітчизни»
Творча робота. Проект «Вітальна листівка»
1 гр – декоратори – скласти заголовки, назву листівки
2 гр. – вітання – скласти текст вітання
3 гр. - видавці – створити текст реклами для покупців
Дослідження «Смачна феєрія»
1 гр. – апельсин поділений на 2 частини ( одна друга або 0,5)
2 гр. – яблуко поділене на 4 частини ( одна четверта)
3 гр. – пиріг поділений на 3 частини ( одна третя)
Питання для мовознавців: - чим дробовий числівник відрізняється від інших розрядів?
Цифровий диктант( записати числівники за малюнком)

Мовознавці: оформити листівку, підготувати вітання хлопцям.
Підсумок уроку
Навчальна рефлексія
5.2.Емоційна рефлексія
5.3.«Вітальна гостинна» ( випереджальне домашнє завдання)
Учні – мовознавці читають вітання хлопцям, дівчата їх вітають.
Учитель вітає ( під музичний супровід)
Домашнє завдання ( за вибором учнів)
Вітальна листівка родичам
Діалог «Незабаром 23 лютого»
Скласти або виписати рецепт до святкового столу
Виписати із художньої або публіцистичної літератури 6 речень
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Загадка
Я, відомо, дуже знатний,
Кількість можу означати
І порядок при лічбі,
Підкажу мерщій тобі.
Чи який, чи котрий, скільки –
Запитай мене лиш тільки.
Щоб не буть багатослівним,
Називаюсь я …… (Числівник)
«Очікування від уроку» ( на квіточках)
1 група- «Ми повинні знати»
2 група – «Ми повинні вміти»
3 група «Наші емоції»
ЧИСЛІВНИК
ПРОСТИЙ СКЛАДНИЙ СКЛАДЕНИЙ

1 слово == 1 корінь 1слово = 2-більше коренів 2-більше слів
ВІДМІНЮВАННЯ


Остання частина остання частина усі слова
на сотий – обидві частини
Робота за підручником. Робота в групах.
1 група – виписати з вправи № 257 числівники разом з іменниками. Довести відповідність розряду числівника.
Докази :
Простий числівник – це …
Виписані слова назвати
Визначення дати
2 група - виписати з вправи № 263 числівники разом з іменниками. Довести відповідністьрозряду числівника ( складений числівник)
Докази :
Складний числівник – це …
Виписані слова назвати
Визначення дати

3 група - виписати з вправи №257 числівники разом з іменниками. Довести відповідність розряду числівника ( складений числівник)
Докази :
Складений числівник – це …
Виписані слова назвати
Визначення дати
Мовознавці:
Пояснити орфограму щодо написання числівників
1гр. – сорок шість столів
2 гр.- три сухарики
3 гр. – дванадцять кручеників
«Збери мовний кошик»
ВКЧ ДЧЗЧ ?
ВКЧ ДЧЗЧ ?
ВКЧ ДЧЗЧ ?
ВКЧ ДЧЗЧ ?
ВКЧ ДЧЗЧ ?
ВКЧ ДЧЗЧ ?
Числівники
кілька
декілька
Два
Три
сім

дев’ять
двадцять три
одна друга
шість четвертих
одна ціла і три четвертих
троє
восьмеро
семеро
Мовознавці: скласти діалог, використовуючи числівник 23 «23 лютого – День захисника Вітчизни»
Фізкультхвилинка – завдання
Руки вгору підніміть,
Пальці швидко полічіть:
Зліва 5 і справа 5.
На обох ногах десяток.
А якщо додати три,
Вийде разом? (23)
( Учні мовчки записують відповідь)
Мовознавці: скласти діалог, використовуючи числівник 23 «23 лютого – День захисника Вітчизни»
Творча робота. Проект «Вітальна листівка»
1 гр – декоратори – скласти заголовки, назву листівки
2 гр. – вітання – скласти текст вітання
3 гр. - видавці – створити текст реклами для покупців
Дослідження «Смачна феєрія»
1 гр. – горіх поділений на 2 частини ( одна друга або 0,5)
2 гр. – яблуко поділене на 4 частини ( одна четверта)
3 гр. – пиріг поділений на 3 частини ( одна третя)
Питання для мовознавців: - чим дробовий числівник відрізняється від інших розрядів?

Мовознавці: оформити листівку, підготувати вітання хлопцям.
ЧИСЛІВНИК
ПРОСТИЙ
СКЛАДНИЙ
СКЛАДЕНИЙ
ВІДМІНЮВАННЯ
1 слово = 1 корінь
1слово = 2-більше коренів
2-більше слів
Остання частина


остання частина
на сотий – обидві частини

усі слова


Приложенные файлы


Добавить комментарий