«Урок по украинской литературе на тему: «Іван Костиря. Калейдоскоп забавних і повчальних історій про лісову школу.»

Література рідного краю

Тема уроку: Іван Костиря. Калейдоскоп забавних і повчальних історій про лісову школу.
Мета:

навчальна: стисло ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора, змістом казок з циклу «Як звірята розуму набиралися».

розвивальна: удосконалювати навички виразного читання; переказувати окремі епізоди; характеризувати героїв; розвивати творче мислення.

виховна: зацікавити дітей творчістю письменників рідного краю;виховувати допитливість, інтерес до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування умінь.

Обладнання: портрет письменника, виставка дитячих книг І. Костирі.

«Немає кращої землі, ніж наш шахтарський край.
Увесь світ обійди – не знайдеш».

І. Костиря.

Хід уроку
I. Організаційний момент.

Який чудовий і гарний сьогодні день. Весело всміхається сонечко і дарує всім усмішку. Тож і я бажаю вам доброго настрою, плідної творчої праці на уроці і відмінних результатів.

II. Актуалізація опорних знать
Бесіда:
Як ви розумієте епіграф до нашого уроку?
Яких письменників нашого краю ви знаєте?
Казки яких авторів читали?
У чому ви вбачаєте схожість та відмінність казки народної від літературної?

Складіть асоціативний ряд до слова «казка».

Казка – диво, чари, добро, книга, фантазія, мудрість, розповідь.

2. Повідомлення теми уроку.

Отже, сьогоднішній урок літератури рідного краю присвячуємо чарівним казкам нашого талановитого земляка Івана Сергійовича Костирі. Ми дізнаємось багато цікавого про письменника, ознайомимось із його казками із циклу «Як звірята розуму набиралися», обміняємось враженнями від прочитаного, обговоримо, чому навчають нас твори Івана Сергійовича.

III. Пояснення нового матеріалу
Інформація про творчість письменника-земляка (супроводжується електронною презентацією. Розповідь учителя:
Біографічні відомості про письменника.

Іван Сергійович Костиря відомий письменник, літературна діяльність якого була тісно пов'язана з краєзнавством, з оспівуванням рідної землі, місцями, де він народився, виріс, жив. Такими краями стали для письменника Дніпропетровщина та Донеччина.
Іван Сергійович народився у 1932 році на Дніпропетровщині. Його дитячі роки пройшли в селах Новопавлівка та Муравка Красноармійського району Донецької області. Закінчив Київський медичний інститут. Деякий час працював дитячим лікарем у місті Горлівка. Пізніше закінчив Вищі курси при Літературному інституті ім. Горького в Москві.
Видав 40 книг, з них для дітей – 12. Ось назви деяких його дитячих книг: (вчитель звертає увагу школярів на виставку книг, підготовлену до уроку разом з бібліотекарем) «Подземный ход», «Живой родник», «Как зверята ума набирались», «Сказка о солнечных братьях», «Спасибо тебе, кукушка!», «Териконный край», «Тринадцатое число», «Шахтерский богатырь».

Жив і працював письменник у Донецьку. Життя письменника обірвалося 2003 року.

Для дітей І.Костиря писав твори різних жанрів: казки, повісті, думи. Сьогодні ми познайомимось з його казками із циклу «Як звірята розуму набиралися».

Письменник дуже любив наш край. Краєзнавча тематика особливо знайшла відображення в книгах Івана Костирі, що вийшли в останні роки його життя. У 2002 році вийшли «Думы о Донбассе», які мовою легенд, переказів, оповідок, бувальщин розповідають про Донецьку землю, її природу, минуле й сучасне, її людей, і «Слово о Донецком крає» - своєрідна літературна історія Донбасу.


Перевірка домашнього завдання
Учні розказують які казки із циклу «Як звірята розуму набиралися» прочитали та стисло переказують зміст улюбленого епізоду.

I група
* Казка «Смачний урок»
Запитання для бесіди:
Яке завдання дав учитель звірятам на наступний урок?
Що приніс до школи ведмедик Солодка Лапа?
Які коржі приніс зайчик?
Що приготували дома білочки?
Як поводило себе на уроці лисенятко Гостре Вухо?

I I група
* Інсценізація казки «Пожежа»
Запитання для бесіди:
Як виникла пожежа у лісі і хто став її винуватцем?
Як ви думаєте, чи зрозумів свою провину малий віслюк?
Яких правил протипожежної безпеки треба дотримуватися дітям і дорослим?

I I I група
* Казка «За обман - одиниця»
Запитання для бесіди:
Де знаходилася школа, в якій вчилися звірятка?
Як поводив себе на уроці зайчик Куций Хвіст?
Як вирішив схитрувати зайчик, щоб прогуляти урок?
Чого боявся зайчик?
Як ви ставитесь до вчинку зайчика?
Чи були випадки, коли ви намагалися сказати неправду для того, щоб піти з уроку? Чи мучила вас совість після цього? Чи правильно ви поступали?

Діти, ви, напевно, помітили, що всі казки із циклу «Як звірята розуму набиралися» дуже повчальні. Давайте спробуємо скласти асоціативне гроно «Уроки лісової школи», щоб показати, чому навчили нас ці казки.






















IV. Підсумкова бесіда
Чи сподобалися вам казки І.Костирі?
Які пригоди з вашого шкільного життя нагадали вам вчинки звіряток?
У якому місті донецького краю проживав письменник І.Костиря? (Донецьк)

V. Оцінювання учнів

VI. Домашнє завдання
Придумати свою пригоду про учнів лісової школи.
Намалювати ілюстрацію до будь-якої казки, яка найбільше сподобалася.

«Уроки лісової школи»


не красти

не хвалитися

не лінуватися

не заздрити

бути чесним

розуміти жарти

не обманювати

допомагати друзям

не бути жадібним

добре вчитися



15

Приложенные файлы


Добавить комментарий