«Урок по английскому языку на тему » Путешествие»


План-конспект урока английского языка
на тему: «Путешествие»
Преподаватель:  Скубиева Ольга Анатольевна
Урок у студентов 1-го курса колледжа
Тип урока: Изучение нового материала, создание условия для совершенствования, знаний навыков и умений
Цель урока: учить самостоятельно, добывать знания; формировать лексические умения, закрепить лексические  единицы по теме; формировать грамматические умения.
Задачи:
Развивать умения извлекать нужную информацию; обобщать, рассуждать.
Закреплять лексические единицы по теме и грамматические структуры.
Развивать навыки монологической;
Развивать умение делать выводы из увиденного, услышанного или прочитанного на уроке.
Воспитывать у студентов толерантное отношение к окружающим.
Расширять кругозор студентов

Оборудование и материалы: карточки речевых опор, карточки с заданиями, учебники, словари.

Тема: Путешествие
ХОД УРОКА.
Ход урока:
Девиз урока – пословица “East or West, home is best”.
Приветствие.
Проверка присутствующих студентов, готовности рабочего места
Фонетическая и речевая зарядка: (хоровое чтение слов и словосочетаний по теме). Учитель демонстрирует карточки со словами и словосочетаниями:
To travel; train; by plane (air); by ship (sea); by car; on foot; to book tickets; a passenger; a passenger car; a sleeper; a first-class sleeper; a railroad station; an information bureau; to weigh; to register; to board; a stewardess; beforehand; free of charge; luggage; baggage; an altitude; a flight; a long- distance train; an upper berth.
Основная часть урока.
Активизация лексики.
1. Дать русские эквиваленты слов и словосочетаний:
To travel by train; to book tickets; a passenger; a compartment; a booking – office; a booking – clerk; an upper berth; a lower berth; a railroad station; an information bureau; a passenger car; to be off; to feel like doing smth.; a flight; to weigh; to see smb.off.(приложение2)
2. Дать английские эквиваленты слов и словосочетаний:
Пассажир; заказать билеты; заранее; спальный вагон; отдельное купе; поезд дальнего следования; предпочитать нижнее место (верхнее); ж/д станция (вокзал); багаж; бесплатно; зайти в поезд (самолет); зарегистрироваться; высота; полет, рейс; стюардесса, бортпроводница (устно).3. Дать английские эквиваленты слов и словосочетаний:
Пассажир; заказать билеты; заранее; спальный вагон; отдельное купе; поезд дальнего следования; предпочитать нижнее место (верхнее); ж/д станция (вокзал); багаж; бесплатно; зайти в поезд (самолет); зарегистрироваться; высота; полет, рейс; стюардесса, бортпроводница.4. Учитель задает студентам вопросы.
Ответить на вопросы:
1.When did you last travel by railroad?
2.From which railroad station do trains usually leave Moscow for the South (the North, the West, the East)?
3.Is there a through (прямой) train from Moscow to Sochi?
4.When is it more difficult to book seats, in the winter or in the summer? Why?
5.What do people usually ask about at a railroad station information bureau?
6.Do you prefer a lower or an upper berth? Why?
Trains most often used for travelling from one city to another in Russia. Just imagine, more than 1.3 billion people use this kind of transport annually. Here you can find lots of different routes. There are 17 highways working in Russia.
You can buy tickets at a railway station. Of course you’d better do it in advance. Especially in summer time when all Russians get their holidays and go traveling because in this time it’s quiet difficult to buy tickets. When going to the railway station don’t forget to take passport with you. It’s necessary for buying tickets on a train. Besides you will need a passport when boarding the train. Just show it with your ticket to a controller standing near your wagon. By the way the wagon number and your place are pointed in the ticket. Besides buying it you’ll more likely be told what kind of place you have – upper or lower one, usual or lateral one, near to the start or the finish of a wagon. You can also buy ticket by Internet.(карточки)
Чтение и перевод текста
By train to Washington
The American passenger railroad is called Amtrak. We boarded the train at Pennsylvania Station. We arrived at the station an hour before departure. As far as I remember, we paid about a hundred dollars for our one-way tickets. I checked (in) Rich’s big suitcase for him. It was too big and heavy to take into the car as carry-on baggage. We chose a non-smoking car. That was because I had decided to give up smoking.
After we were seated, the conductor collected tickets. He took our tickets and placed seat markers above our seats. I wondered what they were for. I saw our destination – Washington, D.C. – written on them. Rich said that we should take them anytime we left our seat!
It took us just about three hours to reach Washington. Two hours and fifty minutes to be exact. On the train we had some pizza and cold drinks. Rich said he had always traveled by plane to Washington before. It was convenient because the airport in Washington was so close to downtown. But Union Station was literally within sight of the Capitol.
Ответить на вопросы по тексту:
1.When did Richard and Victor arrive at the station?
2.Why did they have to check in Richard’s suitcase?
3.How had Rich traveled to Washington before?
Развитие навыка диалогической речи.
Задание: читать диалоги в группах, отработать сложные для произношения места; воспроизвести вслух (задание на карточках)
Актуализация грамматических навыков в употреблении «Conditional sentences»
Выполнить грамматическое задание по карточкам. Изменить предложения во 2-й тип условных предложений .Grammar: Change into the 2nd of conditional sentences.
1. If Susan … (move) to Tokyo, she … (live) near her brother.  Начало формы
Change into the 3гd of conditional sentences Конец формы
2. John … (not have) a car accident if he … (choose) another road
Переведите условные предложения всех типов.
Если бы у меня был отпуск сейчас, я бы поехал на озеро Байкал.
Я посмотрю этот фильм, если он понравится тебе.
Если бы ты подписал документы вчера, мы бы отослали их сегодня.
Если бы Джон не потерял номер телефона, он бы позвонил ей.
Джон был бы здоровым мужчиной, если бы не курил.
Если я пойду в магазин, я куплю новый телефон.
Подведение итогов урока. Выставление оценок. Домашнее задание.
Thank you for good job!
Придумать собственный диалог на тему «My Favorite transportation». Перевести на русский язык текст: «What kinds of cars shall we have in future?» (приложение). Подготовиться к обсуждению текста на следующем уроке.
Приложение:
What kinds of cars shall we have in future?
What will the car of the future be like? It probably won’t be red. Our response to color isn’t always the same. If you want people to stop when they see a car in front of them, yellow is probably the best. When you go to for a drive in the car of tomorrow you will certainly know more about the road in front of you. Your car radio will tell you about the next corner before you can see it. It will pick this up from a wire under the road.
When you stop quickly, the light that tells the man behind you to be careful will spared cross the car. At the same time a bag in front of you will fill up with air to stop you hitting your head on the window. What will the car of the future run on? Not petrol, which is dirty and noisy. In future we’ll probably have electric cars. As a rule the electric car can only make a short journey before going back to the garage. Or steam car. That top would be quiet and clean. But in England there is a farmer who has invented a car that runs on manure and he derived to London it every week.

Приложенные файлы


Добавить комментарий