«Урок на тему «Камзолды? базистік сызбасын есептеу»


Тексерілді: 10. 02 Оқу ісінің меңгерушісі: И. Ахатаев
Сынып/ мерзімі 11-сынып Уақыты: 10.02 Пән мұғалімі: Р. Шалданбай
Сабақ/тақырыбы Камзолдың базистік сызбасын есептеу.
Сабақтың мақсаты Қазақтың ұлттық киімі камзолдың түрлерімен шығу тарихымен таныстыру,сызбасының өлшемін анықтауды,жобалау әдістерін жүргізу, мата таңдауды ,өлшем алуды жүргізу.
Күтілетін нәтиже Барлығы: Қазақтың ұлттық киімі камзол түрлерінің шығу тарихымен танысады.
Көпшілігі:Жобалау әдістерін жүргізуді, есептеуді біледі.
Кейбірі:Өлшем алу жолдарын біледі.
Сабақтың әдісі
Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, «Қар лақтыру» әдісі, сұрақ-жауап, сарамандық жұмыс.
Уақыты Сабақ кезең/рі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар
3 мин
2 мин
5 мин
Кіріспе «Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.
Ұйымдастыру кезеңі:
Үйге берілген тапсырманы «Қар лақтыру» әдісімен сұраймын.
Оқушыларды ою аттарымен,суреттері бойынша 2топқа бөлемін.
.
«Миға шабуыл» әдісі
Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын.
1. Конструкциялау деген не?
2. Жалпы киім түрі неше түрге бөлінеді?.
3. Көркем сәнді тігістер туралы түсініктеріңді айтып бер?
4. Қауіпсіздік ережелерін айтып беріңіздер
5.Киімді жобалау мен дайындаумен қандай мамандар айналысады?
5.Камзол түрлерін атап бер.
Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылар «Қар лақтыру»әдісімен айтып шығады.
Оқушылар 2-топқа бөлінеді:


Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі.
Топ аттары жазылған
қағаздар
Оқулық
10мин

15 мин Негізгі бөлім Жаңа сабақ
2топқа екі тақырып жазылған плакат тарқатып беріп, постер жасатамын.
Әрбір халықтың тұрмыс-тіршілігінде орын алатын салт-дәстүр тарихта қалады. Қазақ салтында көнеден келе жатқан бір дәстүрлі мәдениеті ұлттық киім. Киім белгілі бір халықтың тұрмыс салтының көрінісі.Адам баласының түрлі даму сатыларынан өткені секілді олардың ақыл- ойының өсіп, тұрмыс мәдениетінің дамуына орай киім үлгілері де жетіліп отырады.
Ұлттық киім тәрбие бастауы: Киім-кешек ұлт байлығы.Ұлттық киімдерімізге қарап, халқымыздың эстетикалық талғамының нәзік те бай екеніне көз жеткізуге болады.Ата-бабамыз ұрпақ тәлім- тәрбиесіне өмірінің жалғасы деп қарап, «Адамның көркі шүберек» деген. Жас шамасына дәулетіне қарай үйлесімді,шаруасыда, сауыққа да ыңғайлы киім киген.
Мата таңдау. Камзолдың материалы көбінесе түкті матадан, барқыт пен шұғадан да тігеді. Міндетті түрде бір түкті матадан тігілу керек. Киімді конструкциялау үшін камзолдың сызбасы сызылады. Ол үшін мынадай өлшемдер алынады.
КШ- кеуде шеңбері
БШ-бел шеңбері
ЖШ- жамбас шеңбері
АБҰ-аралық белге дейінгі ұзындық
КҰ-киімнің ұзындығы
Камзолдың сызбасы негізгі үш бөлікке бөлінеді: тор, алдыңғы бой, артқы бой. Киім тігерде оның әсеидігіне, ыңғайлылығына, гигеналық талапқа сай болуына, мықтылығына назар аударылу керек. Камзолда жең, жаға болмайды. Тек омырауға дейін ойық қалдырады.
Түс үйлесімділігі. Түс таңдау мәселесіне келсек, кез-келген киімдегі маңызды бір мәселе түсі болып табылады. Ол адамның сезіміне, көңіл күйіне күшті әсер етеді. Адамның түсі қабылдауының өз заңдылықтары бар.Қыздар көбінесе алқызыл түсті камзол киген, қызыл түс байлықтың, күннің, оттың, өмірдің символы. Ал орта жастағы әйелдер, қарт әжелер негізінен көк, ақ түсті киімдер камзол киген.
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы топтасып жұмыс жасайды.
1 топ:Қазақтың ұлттық киімі камзол түрлері
2 топ: Жобалау әдістері
Постер жасап топ алдында қорғайды.
Алған білімдерін пайдаланып, зертханалық жұмысты орындайды.
№10 Зертханалық жұмыс: Қазақтың ұлттық киімін камзолды жобалау
Жұмыстың орындалу реттілігі:
1.Жаңа модель ойлап табу.
Мата таңдау. Камзолдың материалы көбінесе түкті матадан, барқыт пен шұғадан да тігеді. Міндетті түрде бір түкті матадан тігілу керек. Киімді конструкциялау үшін камзолдың сызбасы сызылады. Ол үшін мынадай өлшемдер алынады.
КШ- кеуде шеңбері
БШ-бел шеңбері
ЖШ- жамбас шеңбері
АБҰ-аралық белге дейінгі ұзындық
КҰ-киімнің ұзындығы
Камзолдың сызбасы негізгі үш бөлікке бөлінеді: тор, алдыңғы бой, артқы бой. Киім тігерде оның әсеидігіне, ыңғайлылығына, гигеналық талапқа сай болуына, мықтылығына назар аударылу керек. Камзолда жең, жаға болмайды. Тек омырауға дейін ойық қалдырады.
Көркемдік сәндік жұмыстар. «Өнер таусылмас қазына, жұтамас байлық» дейді дана халқымыз. Қазақ қол өнерінің ғасырлар талғамына өткен асыл қазынасы, мол, солардың бірі кестелеу өнері, қажет болғанда камзолды кестелеуге болады. Соңғы кезде камзолды бисермен кестелеу кең етек алуда.

Плакат, маркер, оқулық.
Оқушы дәптері
3 мин Қорытынды Тақырып бойынша сұрақтар қоямын.
Жаңа тақырып бойынша өздерінің тың ақпараттарын қорытындылады.
2 мин Бағалау. Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін. Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады. Бағалау парақшасы.
2 мин Рефлек сия Кері байланыс Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.
Стикер
1 мин Үйге тапсырма беру Қазақтың ұлттық киімін камзолды жобалау Күнделікке жазады. Күнделік
Соңы Қосымша мәліметтер
Саралау оқушыға мейлінші қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма)?
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағалау:
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты):
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1.

Приложенные файлы


Добавить комментарий