«Сценарий фрагмента урока английского языка в 3 классе по теме «Parts of body»

Сценарий фрагмента урока в 3 классе по подготовке к устной части ЕГЭ
Методический сценарий выполнен учителем английского языка Свириной И.Ю.
ГБОУ школа № 1200 г. Москвы
с углубленным изучением английского языка.

№ п/п
Параметр
Описание


Учебный предмет
( Иностранный язык (Английский язык)


Ступень обучения и класс
( Начальная школа, 3 класс


Тема урока
Parts of body


Цель и задачи урока
Цель: закрепление лексического материала, научить детей правильно произносить звуки в словах, правильно использовать интонацию в различных типах высказывания и правильно отвечать на поставленные вопросы .
Задачи:
-отвечать на разные типы вопросов;
- распознавать транскрипционные значки и уметь определять слова, содержащие эти звуки;
- понимать тип высказывания и уметь их использовать правильную интонацию в зависимости от типа высказывания (утверждение, общий, специальный, альтернативный вопросы);
- уметь воспринимать услышанное для оценивания ответа другого учащегося, делать выводы о том, правильно ли произнесены звуки (произношение) и соответствует ли интонация типу высказывания;
- работать самостоятельно и в парах ;

5.
Ожидаемые учебные результаты:
личностные, метапредметные, предметные
Личностные:
– формирование осознанного, уважительного доброжелательного отношения к другому обучающемуся, его мнению; готовности и способности вести диалог с другими людьми и достигать в нём взаимопонимания.
Метапредметные:
– формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками;
– формирование навыка использования личного опыта для аргументации;
- Предметные:
– формирование и развитие коммуникативных умений в четырёх видах речевой деятельности по теме ;
- расширение словарного запаса по теме;
– развитие грамматических навыков по теме;
- развитие произносительных навыков на основе изученных слов по теме
Ключевые слова: коммуникативные умения: говорение, чтение, лексика; грамматика.

6.
Длительность урока
( Видеофрагмент урока (6 минут)

7.
Место проведения урока
( ГБОУ школа № 1200 , класс 3 Б

8.
Классы учебно-познавательных и учебно-практических задач, решаемых на уроке
( Коммуникация
( Приобретение знаний
( Использование ИКТ
( Освоение знаний: отработка
( Рефлексия





Ход урока

What?
How?
Time

Greetings.
Good morning, my dear boys and girls! How are you today? I'm very glad to see you.
T Cl



10 seconds


2)Introduction into the topic.
It's morning! So, let's do morning exercises! Are you ready? Stand up! Let’s listen to the song and watch the video. While doing it you should gu
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·nt words and word combinations. We will also work on pronunciation. You should know how to use the pronunciation in different types of sentences and how to answer the questions.

Video Cl

1 minute

3)Warming up + Phonetical drill (Pronunciation).

Let’s start with the sounds!
The teacher shows a transcription sign, student name it in chorus and think of the words with this sound.
What other parts of body do you remember? Repeat after me and please touch these parts on your bodies. Two students will show these parts of body in the picture.
The students listen to the teacher, pronounce the parts of body and touch these parts on their bodies.
Look! I've got a magic box! There are different colours! Let's repeat them too.
The teacher uses different types of work ( “ In chorus”, “ The first and the second row ")



T Cl


St1, St2 picture


T Gr1/Gr2


1,5 minutes

4) Working on the intonation .
It is very important to use the right intonation in different types of the sentences. That’s why, let’s revise the types of the intonation we use in:
Statements
General questions
Special questions
Alternative questions
Listen! Who is knocking? Oh, it's my doll! Her name is Mary. She will help us to use the intonation correctly! Please, repeat after her!
All students look at the doll, listen to her and repeat the questions looking at the picture after her:
1) -Is her nose big or small?
-Her nose is small.
2) -Are her eyes blue?
- No, they aren't. They are brown.
3)- What colour is her hair?
- Her hair is brown.
4) -How many legs has she got?
-She has got two legs.



A doll Cl


1,5 minutes


5) Giving answers to the questions in pairs.
And now we are ready to shoot the TV programme: " Who can answer the questions better?"
Let’s work in pairs now! Pink cards with questions are for the first row and blue cards are for the second row.
The pupils answer the questions in pairs and the teacher walks through the rows listening carefully to each pair and sharing the sheets with smiles on them. ( for good/ bad reading)
Pair work helps students become more confident and creative with different aspects.


St1 St2

1,5 minutes

6)The lesson analysis.

What have we done today? Who was good/bad at pronunciation/ reading/ intonation?
Thank you for your job, my dear children!


T Cl


10 seconds











13PAGE \* MERGEFORMAT14315




Заголовок 115

Приложенные файлы


Добавить комментарий