«Сауат ашу 1- сынып «В дыбысы ж?не ?рпі»


Пән: сауат ашу
Ұзақ мерзімді жоспар: Ұлттық ойындар туралы не білемін ?
Күні: 12.06.17
Сынып: 1 Мектеп: Бәйге төбе мектеп –балабақша кешені
Мұғалімнің аты- жөні: Жоламанова Жаңыл
Қатысқандар саны: 15
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.
1,1,2,1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау
1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қою.
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар :жаңа білімді меңгереді.
Көптеген оқушылар :тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбір оқушылар: алған білімді өмірде қолдана алады.
Бағалау критерийлері Орыс тілінен енген в әрпін таниды, жазады
Дыбысталуын ажыратады
В дыбысын қатыстырып сөйлем ойлай алады
Дыбыстық талдау жасай алады
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Тілдік мақсаттар Орыс тілінен енген сөздер
Құндылықтарды дамыту Жауакершілікке тәрбиелеу
Ынтымсақтастыққа үйрету
Пәнаралық байланыстар Дүниетану- сызба
Дене шынықтыру- бейнежазба
Көркем еңбек -сызба
АКТ қолдану дағдылары Бейнежазба , таныстырылым.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Шаттық шеңбері: «Ыстық лебіз»
Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айту.
Ұлттық ойындар арқылы топқа бөлу.
топ Көкпар
топ Аударыспақ
топ Бәйге
-Өткен сабақта біз қандай дыбыспен таныстық?
- Ё
-Ё дыбысы бар қандай сөздер білеміз?
Оқушылардың жауабы
- Ё дыбысы орысша сөздердің басында, ортасында келеді.
Көңілді әуен
суреттер
Ё әрпі
кеспе суреттер
Сабақтың ортасы
25 мин
№1 Тыңдалым.
Ұлттық ойын түрлері
« Аударыспақ», «Көкпар», «Бәйге»
Ал енді балалар Мақат пен Доссор ауылдарының арасында Бәйге өтетін жер бар, осы ат жарысына сен қандай көлік түрімен барар едің?
Автобус, велосипед, машина т.б
Осы сөздердің ішінде таныс емес қандай дыбыс бар?
В дыбысы
-В дыбысы ұяң дауыссыз дыбыс. В дыбысы орыс тілінен енген дыбыстар қатарына жатады. В дыбысы бар қандай сөздер білеміз?
« Бірге ойлаймыз» әдісі
№1 тапсырма
1-топ автобус (сөзді оқиды)
2-топ трамвай (буынға бөледі)
3-топ велосипед (дыбыстық талдау жасайды)
(Автобус, трамвайдың суретін, велосипедтің шығу тарихын көрсету)
Дескриптор:
-сөзді оқиды
-буынға бөледі
-дыбыстық талдау жасайды
Өзін- өзі бағалау «Бағдаршам»
Қызыл- түсінбедім
Сары- сұрағым бар
Жасыл- түсіндім
№2 тапсырма
Оқылым:
(Мәтіндегі сөйлемдерді дауыс ырғағымен оқу)
Ат жарысы басталды.
Алда келе жатқан кім?
Бас қамшыны, бас!
Сұрақ :
Бұл қандай ұлттық ойынға жатады?
Мәтінге ат қой
Дескриптор:
-сөйлемдерді дауыс ырғағымен оқиды
-мәтінге ат қояды
- ұлттық ойын түрін анықтады
Бірін –бірі бағалау
Керемет! Жарайсың! Ойыңды толықтыр!
Топпен жұмыс
Берілген сөздерді вагондарға орналастыру
1-топ Поезд құрау (вагон, эстафета, велосипед, электровоз, паравоз, волейбол, вокзал)
2-топ В әріпінен тұратын сөздерді топтастыру
3-топ Мәтіндегі орны ауыстырылып берілген сөйлемдерді мозайка әдісімен құрастыру.
(Әр топ өз жұмыстарын қорғайды, сөздік жұмысы жүргізіледі)
Дескриптор:
Әріптерді сәйкес вагондарға орналастырды
В әріпіне сәйкес сөздерді табады
Мәтінді мағынасына қарай жүйелі түрде құрастырады
Бірін-бірі бағалау «Бас бармақ» бейнежазылым
слайд
в әрпі
үлестірме парақшалар
бейнежазылым

сурет

! ?
пойыз, вагондар

тірек сызба
парақша

Сергіту сәті
Әуенмен билеу. Сергіту сәті
Қызықты тапсырма
Дәптермен жұмыс
В дыбысының жазба түрін жазу.
«Екі ассоциация» ойыны
Сөйлем құрау
Бала велосипед
Адам автобус
Тепловоз вагон

Дескриптор:
Сөйлемді дұрыс құрастырады
Орыс тілінен енген сөздерді дұрыс айтады
Бағалау «Смайлик»
в әрпі
дәптерлер
Слайд


Сабақтың соңы
5 мин
Бекіту.
«Қадам жаса» әдісі
Іздерді басып жүріп, в дыбысы бар сөздер айту.
Рефлексия
121285114300
Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.
Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.

Микрафон суреті
Саралау
(қжо)
Ұлттық ойындарды жақсы біледі
В дыбысын қатыстырып сөйлем ойлай алады
Мәтінді оқып, жүйелі түрде мазмұндай алады
(қко)
В әрпін дұрыс жазуға жаттығады
Орыс тілінен енген сөздерді буындап оқиды
Байланыстырып сөйлеуге үйренеді. Бағалау
Орыс тілінен енген в әрпін таниды, жазады
Дыбысталуын ажыратады
В дыбысын қатыстырып сөйлем ойлай алады
Дыбыстық талдау жасай алады
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Тілдік терминдерді үйренеді
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Көшеде жүру ережесін еске түсіру, сақтау, бағдаршам қызметін білу


Приложенные файлы


Добавить комментарий