«Сауат ашу п?нінен ?МЖ «Мен ж?не таби?ат. Ее дыбысы мен ?рпі» 1-сынып»


Пән:Сауат ашу Сынып: 1
Күні:
Бөлімше тақырыбы/дағдылар:
Мұғалім: Шотпаева А.К.
Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі.
Оқу мақсаттары (ОМ) ұзақ мерзімді жоспардан 1.2.1.1 сөз/сөйлем сызбасын оқу
1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қолдана отырып, жай сөйлемдер/
мәтін құрастыру және жазу.
1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру
1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.
1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.
Жетістік критерийі:
(1. Блум таксономиясын қолдану;
2. сандық мәліметтерді қолдану;
3. оқушыларға қолдау көрсетудің әртүрлі тәсілдері) Барлығы: Е дыбысы мен әрпі туралы білімдерін толықтырады, пысықтайды, қоршаған орта туралы түсінік алады, сөйлеу,жазу дағдыларын дамытады
Көпшілігі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды, талдайды.
Кейбірі: сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айтады.
Тілдік мақсаттар
  Ат-конь-horseАқылды-умный-clever
Ертегі-сказка-fairy tale
Құндылықтар
  Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, қоршаған ортаға (жануарларға) сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.
Ресурстар
   Оқулық (70-бет), постер, сурет, микрофон, аудио-музыка,бағдаршам түстері, смайликтер,дәптер 44-бет
Сабақтың жоспарлау кезеңдері Оқыту әдістері
Бағалау әдістері
Саралау тәсілдері
Сабақтың басы
7 мин
  1.Психологиялық ахуал орнату: Шаттық шеңбері.
Аққу болып ұшамыз
Көлге келiп қонамыз
Көлдiң бетiн құшамыз
Қайта самғап ұшамыз.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренейікші, қандай тамаша, қандай қуаныш!
(Ұ) Алфавиттік жұмбақ шешу:
Есікте бар, тұтқада жоқ,
Етікте бар, пимада жоқ. Ол не?
-Дұрыс айтасыңдар. Ендеше бүгінгі сабағымызда Ее дыбысы мен әрпі тақырыбын ары қарай жалғастырып, білім толықтырамыз.
(МК), (Ұ) «Доп лақтыру» ойыны: Өткенді пысықтау.
-Ее дыбысының ерекшелігі қандай?
-Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?
-Ее дыбысы қандай сөздерде жазылады?
-Е дыбысы бар мысал айт т.б.  
Мадақтау
Шешуін табады
Сұрақ қояды, дұрыс жауапты айтады, пысықтайды
Сабақтың ортасы
26 мин (Ж) «Ойлан, тап» ойыны
-Бір оқушы мақалды түсінікті етіп мәнерлеп оқу, ал екінші оқушы тыңдау, мағынасын түсіндіру
-Мақалдың мазмұнын бір-біріңе түсіндіріп көр.
Дескриптор:
1.Мәтінді түсінікті, мәнерлеп оқиды
2.Мәтінді мұқият тыңдайды
3.Мақалдың мағынасын түсіндіреді,түсіне алады
-Неге ер қанаты- ат делінген?
-Жылқы қандай жануар?
Сергіту сәті:
Қарлығаш боп ұшайық,
Қане, қанат жазайық.
Қарлығаш боп ұшайық,
Ұшып, ұшып алайық.
(ҚБ) «Сызбаны сөйлет» Оқулықпен жұмыс.
Бөлім «Оқылым»
Бөлімше 2.1 «Оқу түрлерін қолдану»
Оқу мақсаты: 1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу.
Ойлау дағдыларының деңгейі:
Қолдану
Бағалау критерийі: Білім алушы
Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді.
Сызбамен берілген сөйлемдерді оқиды.
Тапсырма
Суретке мұқият қараңыз. Сурет бойынша сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастырыңыз, оқыңыз. Динозаврлар қазіргі кезде неге жоқ? Жұпта талқылаңыз.
Дескриптор:
Білім алушы
- сурет бойынша сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастырады;
- сызбамен берілген сөйлемдерді оқиды.
- динозаврлардың жойылып кету себебін іздестіріп көреді;
(Т) «Кім тапқыр?» ойыны.
-Берілген жауаптарға қандай сұрақтар қоюға болады?
-Ерлан
-Екіде
-Елгезек
-Е дыбысы бар бір сөзді тауып, оны буынға бөліңдер, е дыбысының сөздегі орнын анықтаңдар.
Дескриптор:
1.Берілген үш жауапқа үш сұрақты табады.
2.Е дыбысы бар сөзді табады, оны буынға бөледі, е дыбысының сөздегі орнын анықтайды.
Сергіту сәті: «Капитан»
(Т) «Жас қаламгерлер» шығармашылық жұмысы. Постер жасау.
-Сюжетті сурет бойынша ертегі құрастырыңдар. Ертегінің атын қойыңдар. Ертегіні ерте, ерте сөзімен бастаңдар. Ее дыбысы бар сөздердің астын сызыңдар.
Дескриптор:
1.Сурет мазмұнын түсінеді.
2.Ертегі құрастырады.
3.Ертегіге ат қояды.
4.Ее дыбысы бар сөздердің астын сызады.
Сергіту сәті: «Мимикалық ойын»
(Ө) Дәптермен жұмыс. Жазу кезіндегі ҚТ сақтау.
1. Дәптерде әріптер мен сөздерді қатесіз әрі көркем етіп жазу. Сызбаға Ее дыбысы мен әрпі бар сөздерді жазу.
-Ее дыбысының әрпін жазуды қайталайық.(ауада, тақтада жазу)
-Дәптердегі әріпті, сөздерді көркем етіп жазайық.
-Ее дыбысы мен әрпі бар сөздерді тауып көріңдер, оны сызбаға жазыңдар.
Сергіту сәті:
Жаза, жаза саусағым,
Әлсіреді, шаршады.
Оңға, солға бұрайық,
Сосын қайта жазайық.
2. Сөйлемдерді бас әріптен бастап жазу. Сөйлем соңына нүктесін қою.
-Сөйлем қандай әріптен бастап жазылады?
-Сөйлем соңына не қойылады?
Дескриптор:
1.Әріпті, сөздерді көркем жазады
2. Ее дыбысы мен әрпі бар сөздерді тауып, сызбаға жазады
3.Сөйлемдерді бас әріптен бастап жазады.
4. Сөйлемнің тыныс белгісін қояды.
5.Жазу кезінде ҚТ көңіл бөледі. Смайликтер
ҚБ
Смайликтер
«Бағдаршам»
«Смайликтер. Мадақтау»
Мадақтау
Смайликтер
Мадақтау
Өзін-өзі бағалау-«Жетістік баспалдағы»
Оқиды, түсіндіреді, талқылайды, мағынасын ашады
Сөйлем құрайды,
Талдайды, ізденеді
Сұрақтар ойлайды, дұрыс сұрақты тауып қояды, анықтайды
Анықтайды, түсінеді, талдайды, талқылайды, қолданады,
Құрастырады
Көркем жазады
Тыныс белгілерін анықтайды
(пунктуациялық сауаттылықты сақтайды)
Сабақтың соңы 2 мин
«Еркін микрофон»
- Бүгін сабақтан не біліп, неге үйрендіңдер?
- Сендер үшін не түсініксіз болды?
Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім

 
Кері байланыс Өткізген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы
1) ОМ жеткен және жетпеген оқушылар саны
2) Егер жетпесе, себебі не?
3) Жоспардан қандай ауытқулар болды, неге?  
Жалпы баға
ОМ жету үшін қандай әдіс – тәсілдер тиімді болды?
Сабақтың жақсы өтуіне не әсер етуі мүмкін еді?
 Келесі сабақта неге көңіл қою керек (сыныптың, оқушылардың жетістіктері мен кемшіліктері)?

Приложенные файлы


Добавить комментарий