«Конспект уроку з української літератури для 6 класу на тему «Ірина Жиленко. «Підкова», «Гном у буфеті», «Жар-птиця». Роздуми про щастя та цінності у сучасному світі. «


Тема: Ірина Жиленко. «Підкова», «Гном у буфеті», «Жар-птиця» Роздуми про щастя та цінності у сучасному світі.
6 класМета: ознайомити учнів із біографією та поезіями І. Жиленко, вчити аналізувати поетичні твори, вміти прокоментувати їхній зміст; висловлювати власні роздуми про щастя і шлях до нього, про цінності, які потрібно берегти в сучасному світі; розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість, уміння творчо мислити, робити власні висновки; формувати кругозір, світогляд учнів; виховувати почуття дружби, вміння бачити красу навколо, цінувати доброту, дружбу.
Тип року: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, збірки творів, ілюстрації учнів попередніх класів, пазли (2 зображення гнома, розрізані на шматочки).
Хід уроку
I. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання (учні розповідають біографію І.Жиленко) III. Оголошення теми і мети уроку
IV. Опрацювання навчального матеріалу Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами опинимося у дивовижному світі фантазії Ірини Жиленко. Її вірші нагадують казки. Вони також вчать добру, дружбі, вмінню бачити прекрасне.
Чи відомий вам такий казковий персонаж як Гном?
Зазвичай це добрий чи злий персонаж?
Робота над змістом твору «Гном у буфеті»
Виразне читання вірша вчителем, потім — читання учнями Робота в групах (1,2,3 ряди)Віднайдіть рядки, які свідчать про:1. Ставлення Гнома до дітей («гукав пустунам: «Ай-яй!»; «слухняним давав шоколадки»; «нашіптує дітям казки»);2. Звички, вподобання Гнома («любить какао пить, смоктати м’ятні гостинці», «солодко спить в старій музикальній скриньці»);3.Манери («навчився він чемних манер», дружити з ним — не сором).
Учитель.  Опишіть зовнішність гнома та маркізи. Уявіть, які вони? (прийом усне малювання)
Які риси характеру ви б виділили у героя? (Добрий, суворий, працьовитий, ввічливий, клопітливий, непосидющий)
Учитель. Так звані «зимові» поезії Ірини Жиленко називаються «Підкова» та «Жар-птиця». Вони перенесуть нас у чудовий світ добра та світла.
Виразне читання поезії «Підкова»
Характеристика героїні твору (прийом гронування)(Лірична героїня вірить у силу чарівних речей, фантазерка, мрійниця, порядна, відповідальна).
Вікторина на уважність (групова робота – 2 групи, за кожну правильну відповідь група отримає шматочок пазла. Перемагає команда, яка першою збере пазл.)1. В якому році народилась Ірина Жиленко? (1941)
2. Де працювала поетеса? (Вихователькою, потім у редакціях)
3. Як називалася перша книжка для малят? («Достигають колосочки»)
4. Які слова найчастіше використовує поетеса у своїх віршах? (Назви кольорів)
5. Про якого фантастичного птаха написала вірш І.Жиленко («Жар-птиця»)
6.Який реальний птах діє у цьому творі? (Гава)
7. Що трапилось із Жар-птицею? (Захворіла)
8. Назвіть доброго і злого персонажа з вірша. (Жар-птиця, Гава)
9. Що давав гном слухняним дітям? (Шоколадки)
10. Як гном готується до свят? (Золотить сервізи)
11. Де спить Гном? (В старій музичній скриньці)
12.Чим годували Жар-птицю? (Родзинками)13.Які очі були в Жар-птиці? (Як намистинки)
14. Який напій любив пити Гном (Какао)
15. Хто був другом Гнома (Маркіза)
16. Куди запрошувала Маркіза Гнома? (На чай)
17. Скільки роззяв прийшли дивитися на підкову? (Сімсот)
18. Із чого була зроблена підкова? (Із золота)19. Куди зібралася поїхати лірична героїня вірша «Підкова»? (В Лапландію)20. На чому їхав Дідусь Мороз? (На коні)
V. Рефлексія1.Закінчіть речення.Прочитавши вірші І. Жиленко, я зрозумів…, відчув…, подумав… .2.Розгляньте малюнки учнів до цих віршів. Чи такими ви уявляєте собі головних героїв цих творів?
VI. Підсумок уроку
Дитинство для Ірини Жиленко— «святкова казка». Поетеса хоче, щоб малеча вірила у добрі й прекрасні чудеса, у гномів, Діда Мороза, у те, що квіти вміють вальсувати, а ляльки розмовляти. На її думку, це не зашкодить майбутньому науковому мисленню, зате на все життя закладає ніжність до всього живого, осяє світ чарівним світлом краси і радості. (Б. Чайковський)
VII. Домашнє завданняВиразно читати поезії. Зробити ілюстрації за прочитаними віршами.

Приложенные файлы


Добавить комментарий