Конспект уроку А.Малишко. Поема «Прометей». Образ воїна. Подвиг народу в Другій світовій війні. Поняття прометеїзму 8 клас


Тема. А.Малишко. Поема «Прометей». Образ воїна. Подвиг народу в Другій світовій війні. Поняття прометеїзму
Мета:
пізнавальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художні особливості твору, поняття прометеїзму; акцентувати увагу на особливостях аналізу образів поеми; викликати в учнів захоплення безсмертним подвигом воїна-Прометея та глибоку симпатію до селян, незламних патріотів
розвиваюча: розвивати навички аналізу ліро-епічних творів, висловлення власних думок з приводу прочитаного, проведення аналогій із сучасністю; активізувати пізнавальну активність учнів, уяву, увагу; розвивати творчі здібності школярів;
виховна: виховувати мужність, стійкість, почуття патріотизму, честі та обов'язку, повагу до воїнів-визволителів.
Учні повинні знати: поняття поетичного новаторства Андрія Малишка; розкривати тему й основну думку твору, знаходити в тексті рядки на підтвердження хоробрості воїнів, ставлення людей до воїна-розвідника.
Учні повинні вміти: аналізувати поему «Прометей», пояснювати символізм образу Прометея (символ мужності, нескореності, любові до людей); характеризувати образ головного героя поеми.
Обладнання: портрет письменника на дошці, збірки його творів, ілюстрація до поеми «Прометей», аудіозаписи, опорний конспект (для кожного учня), підручник з української літератури для 8 класу, комп'ютерні презентації, проектор, проекційна дошка, костюми для інсценування.
Тип: урок – творча студія «Історія і сучасність. Минуле для прийдешнього»
Методи та прийоми: бесіда, захист творчих робіт, інтерв'ю, інсценування, асоціативне гроно, евристична бесіда, робота в творчих групах, диспут, «Мікрофон», «Незакінчене речення», «Сенкан».
Теорія літератури: поема, вічний образ-символ, прометеїзм.
Міжпредметні зв'язки: з історією, образотворчим та художнім мистецтвом, художньою культурою, кіномистецтвом.
Хід уроку
(На фоні музики і відео учитель читає уривок
із поеми «Кавказ» Т.Г.Шевченка в образі Прометея з факелом у руці)
За горами гори, хмарою повиті,
Засіяні горем, кровію политі.
Споконвіку Прометея
Там орел карає,
Що день божий добрі ребра
Й серце розбиває.
Розбиває, та не вип’є
Живущої крові —
Воно знову оживає
І сміється знову.
Не вмирає душа наша,
Не вмирає воля.
І неситий не виоре
На дні моря поле.
Не скує душі живої
І слова живого.
Не понесе слави Бога,
Великого Бога. СЛАЙД
І. Організаційний момент.
Створення «Ситуації успіху». Прометей – «вічний» образ в літературі, музиці, образотворчому мистецтві. Це приклад самовідданого служіння людям, беззавітної, незламної і непохитної боротьби людини за щастя і благополуччя інших. Це люди, які віддають своє серце і життя іншим і нічого не чекають навзаєм. СЛАЙД
Прометеї живуть серед нас. У кожному горить полум’яне серце. А в найменшій іскрі, як відомо, сховано велике полум’я. Вашим полум’ям будуть знання. І той з вас, хто виявиться найактивнішим на сьогоднішньому уроці, понесе цей вогонь у вічність, як символ Віри, Надії і Любові, як приклад мужності, нескореності, любові до людей. СЛАЙД
Привітання з учнями.
Слово вчителя.
Емоційне налаштування навчально - розвивальної діяльності учнів.
Доброго дня, діти! Погляньте одне на одного і подаруйте усмішку. Не забувайте
Що ти на землі-людина,
І хочеш того чи ні -
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої - одні. СЛАЙД
Такою неповторною, як і ви, є кожна особистість. Так і А. Малишко, оригінальна особистість, і творчий доробок його та інших митців ми сьогодні будемо досліджувати на уроці.
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі телемосту «Сучасність і історія. Минуле для прийдешнього». Клас віртуально уявимо телевізійною студією, об’єднаємося у творчі групи: історики, мистецтвознавці і літературознавці. Виберемо серед вас кандидатуру журналіста.
Протягом уроку ви будете працювати з опорним конспектом уроку, дискутувати, аналізувати образи, творити і робити висновки. На уроці ви будете оцінюватися маленькими іскрами того святого вогню, що приніс людям героїчний титан.
Кожна епоха породжує свого героя. Возвеличує його подвиги в міфах, легендах, поемах, віршах. Тому ці образи стають вічними.
Максим Горький говорив: «Якщо не знати минулого, неможливо зрозуміти істинний сенс сучасного й мету майбутнього».
Тому завжди треба шанувати минуле й пам’ятати, що майбутнє починається вже сьогодні. СЛАЙД
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя (на дошці портрет А.Малишка, ілюстрації до твору, зазначені роки життя, поряд – книжкова виставка).
- Минулого уроку ми ознайомились із життям і творчістю Андрія Самійловича Малишка, розглянули його поему «Прометей». Сьогодні ми знову звернемось до цього твору, детально проаналізуємо образ головного героя, познайомимося з поняттям «прометеїзм». Отже, тема нашої сьогоднішньої зустрічі (тема спроектована на екрані) – « А.Малишко. Поема «Прометей». Образ воїна. Подвиг народу в Другій світовій війні. Поняття прометеїзму». СЛАЙД
Зазначте, будь ласка, в робочих зошитах з літератури дату та тему уроку.
МЕТА І ЗАВДАННЯ УРОКУ
акцентувати увагу на особливостях аналізу образів поеми; пояснювати символізм образу Прометея (символ мужності, нескореності, любові до людей); характеризувати образ головного героя поеми.
розвивати навички висловлення власних думок з приводу прочитаного, проведення аналогій із сучасністю; активізувати пізнавальну активність учнів, уяву, увагу; розвивати творчі здібності школярів;
виховувати мужність, стійкість, почуття патріотизму, честі та обов'язку, поваги до воїнів-визволителів. СДАЙД
Епіграфом нашого уроку я обрала слова Джорджа Байрона
У тому твій небесний гріх,
                                                                  Що людям зменшив ти страждання,
                                                             Що світлом розуму й пізнання
                                                            На боротьбу озброїв їх.
                                                                           Джордж Гордон Байрон
СЛАЙД
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
На початку уроку ви прослухали уривок із поеми «Кавказ» Т.Г Шевченка, яку він присвятив своєму другу, військовому лікарю Якову де Бальмену. Приятель поета загинув на Кавказі 26 липня 1845 року. Образ Прометея висвітлений у поемі по-новому. У свідомості поета Кавказ асоціюється зі стражданнями прикутого до скелі напівбога.
   Для Шевченка Прометей – символ стійкості народу, який бореться і перемагає. СДАЙД
Учитель . Звертаюся до групи «Істориків». Нагадайте нам легенду про Прометея.
Учень-історик розповідає легенду про Прометея
Легенда про Прометея
Промете́й ( HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0" \o "Грецька мова" грец. Προμηθεύς, лат. Prometheus — провидець) — у грецькій міфології віщий і добрий син титана  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%86%D0%BF%D0%B5%D1%82_(%D0%BC%D1%96%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F)&action=edit&redlink=1" \o "Іпет (міфологія) (ще не написана)" Япета й  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%96%D0%BC%D1%84%D0%B8" \o "Німфи" німфи  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D1%96%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0" \o "Клімена" Клімени Фетіди (варіанти:  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D1%96%D1%8F" \o "Асія" Асії, Феміди), брат  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%82" \o "Атамант" Атаманта,  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D1%96%D0%B9" \o "Менетій" Менетія та  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BF%D1%96%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%B9_(%D0%BC%D1%96%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F)" \o "Епіметей (міфологія)" Епіметея, батько  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BE%D0%BD" \o "Девкаліон" Девкаліона. Викрав з Олімпу вогонь і передав його людям, за що був ув’язнений богами.
Під час суперечки про зменшення жертв богам став на бік людей, які жили надголодь і були безсилі проти могутніх олімпійців. Прометей поділив забитого бика на дві частини. В одну купу склав усе м'ясо й накрив шкурою тварини, а в другу — самі кістки, поклавши на них шматки жиру. Зевс, уведений в оману, вибрав купу, яка лисніла смачним жиром. Відтоді люди стали приносити в жертву богам кістки, тобто гіршу частину вбитої тварини, а самі їли м'ясо. Зевс розгнівався на людей і забрав у них вогонь, однак Прометей викрав вогонь з Олімпу і приніс його людям у тростинці (відгомін прадавнього способу добування вогню тертям шматків дерева). Так людський рід було врятовано від голоду й холоду. Прометея за протидію богам Зевс звелів прикути до однієї із скель Кавказу і пробити йому списом груди. Щоранку на скелю сідав орел і гострим дзьобом рвав печінку. За ніч печінка відростала, а вранці орел прилітав знову, щоб карати титана. Багато тисячоліть терпів Прометей тяжкі муки, аж поки Геракл (за згодою Зевса, який бажав прославити свого сина) убив орла й визволив титана.
4 СЛАЙДИ
Учитель. Що до образу Прометея в літературі, музиці, живопису може додати група «Мистецтвознавців»? СЛАЙД
ОБРАЗ ПРОМЕТЕЯ В МИСТЕЦТВІ
Прометей відкриває галерею так званих вічних образів, до яких постійно звертатиметься людство. Есхіл присвятив титанові ряд трагедій, з яких збереглася лише одна — «Прометей закутий». Прометей Есхіла втілює розум і силу духу, волелюбність і велич подвигу в ім'я щастя людей.
СЛАЙД За нової епохи образ титана Прометея знаходимо в Гете, Байрона, Шеллі,
СЛАЙД він надихав славетних майстрів пензля Мікеланджело, Тіціана, Рібейру, Сальватора Розу,
СЛАЙД композиторів Бетховена, Ліста, Танєєва, Скрябіна. Образ Прометея надзвичайно популярний в Україні. СЛАЙД
Образ Прометея поширений і в українській літературі. Тарас Шевченко, Леся Українка (її називають дочкою Прометея) Іван Франко, Максим Рильський, Андрій Малишко увічнили у своїх творах пам’ять про гордого титана Прометея. У переносному значенні Прометей, як і поняття «прометеїзм», «прометеїв вогонь», є уособленням самовідданості, шляхетних почуттів і вчинків людини, незгасного прагнення досягти високої мети.
Учитель.
Прослухавши виступи, дайте відповідь, що ж таке «вічний образ». СТОП
СЛАЙД (Вічний образ – літературний або міфологічний персонаж, який має не лише вузько історичне чи національне, а й загальнолюдське значення, є актуальним для всіх часів і народів, його ніколи не можна витлумачити остаточно). СЛАЙД
Скласти асоціативні ланцюжки.
Прометей ─ … (гідність, велич, самопожертва, турбота про людство, непокора, вірність, сила духу…)
Вогонь Прометея  ─… (душа людини, високі цілі, прагнення перемоги…)
Серце Прометея ─ … (любов до людей, служіння людям, неспокій…)
Учитель. Слухачі нашого телемосту, звертаюся до вас з таким питанням:
─     Доведіть, що образ Прометея – вічний образ.
─     Чим можна пояснити той факт, що інтерес митців до образу Прометея не згасає?
Вчитель Тема прометеїзму гостро зазвучала у воєнні роки. СЛАЙД
Цього року, буквально за місяць, наш народ буде святкувати велику дату – 70-тиріччя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Так, завжди була і є, на жаль, загроза насильства, тероризму, війни з боку тих, кому не дає спокою чуже багатство, чужі землі, хто прагне панувати світом. Тому в кожної молодої людини, громадянина, є священний обов'язок – захист своєї Вітчизни. У Велику Вітчизняну війну на захист рідної землі піднялися всі – від старих дідів, жінок, до дітей. Пліч-о-пліч нищили ворога росіянин, українець, білорус, таджик, узбек.
Талановитого українського митця Андрія Малишка теж надихнув образ Прометея. Поет побачив війну очима воїна, очима того народу, який орав, сіяв, ростив хліб, будував, народу, в пам’яті якого завжди жили ідеали волі, дружби народів нашої країни, ідеали добра й справедливості.
З перших днів війни А. Малишко — на фронті, головним чином працює кореспондентом газет. Малюючи у своїх поезіях фронтові будні, щоденні подвиги воїнів, поет з любов’ю і захопленням відтворює живих людей, товаришів по зброї.
Вершиною творчості про Велику Вітчизняну війну стала поема «Прометей». З’явилася вона друком уже після Перемоги, в 1946 році. Письменник створив хвилюючу поему, де розказано про героїчну долю радянського солдата та про самопожертву селян, які намагалися вкрити його від фашистів.
Учитель. Історію написання твору нам розкажуть літературознавці. СЛАЙД
Історія написання поеми. Виступ учня-«літературознавця»
В основу сюжету поеми покладено розповідь, яку автор почув у дні боїв за Київ. Важко пораненого розвідника переховують жителі села на Придністров’ї. Довго гітлерівці вимагали від селян, загрожуючи їм смертю, видати розвідника, але ніхто цього не зробив. Та фашистам усе ж вдалось його захопити. Нелюди спалили його, прив’язавши до верховіття дуба, а дітей, жінок, стариків погнали у фашистську неволю. Цей народний переказ поет доповнив новими ситуаціями й роздумами героя. Образ рядового воїна, безіменного героя А. Малишко підняв на рівень легендарного Прометея.
IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Шановні слухачі нашої студії, визначте, будь ласка тему та ідею твору А.Малишка «Прометей». СТОП СЛАЙД
Тема — зображення подвигу людей у роки Великої Вітчизняної війни.
Ідея — уславлення духу патріотизму, відданості рідній землі, Батьківщині.
СЛАЙД
Журналіст. Коментування розділів поеми. Бесіда
- Розкажіть про врятованого бійця (хто він, звідки родом, як опинився на окупованій території).
- Розкажіть про взаємини між бійцем та хлопчиком, який його врятував.
- Який твір із «Кобзаря» вразив хлопця зі Смоленщини? Чим саме?
- Чому боєць вирішив зізнатися, що він розвідник?
- Як загинув безстрашний русявий Прометей?
СЛАЙД
- Чи можна вчинок розвідника назвати подвигом?
-   Чому автор порівнює радянського розвідника з Прометеєм?
-   Яку людину ми можемо назвати Прометеєм?
- Що ж таке «прометеїзм»? СТОП - СЛАЙД
З’ясувати поняття прометеїзму. Слово вчителя.
Прометеїзм — це самовіддане служіння людям, беззавітна, незламна і непохитна боротьба людини за щастя і благополуччя інших людей.
Прометей Малишка — не легендарна, а реальна людина. Це типовий образ воїна, у якому втілені найхарактерніші риси, властиві багатьом воїнам.
Як же розкривається в поемі ідея прометеїзму?
Жити для людей і померти для людей.
Подвиг безіменного розвідника по своїй суті й по своїй величі перегукується із древнім міфом про титана, який приніс людям вогонь і знання, віковічно страждав, катований богом-тираном, але не скорився.
Солдат звертається до людей, — без відчаю, без тіні розпачу, — із закликом боротися до кінця з ворогом. Він вірить, що справа, за яку віддає своє життя, все одно переможе. Впевненість у перемозі робить його твердим і непохитним у найважчу хвилину життя, здатним віддавати промінь і силу своєї впевненості іншим.
Аналіз образу головного героя поеми (метод «Асоціативне гроно»).
Вчитель:
- Дослідник творчості А.Малишка Леонід Коваленко, аналізуючи цей образ, пише: «…В образі розвідника розкрито багато граней його душі – душі великої людини-борця. Він не тільки хоробрий солдат, а й досвідчений розвідник, гуманна людина, ніжний син, вірний товариш, людина з тонкою душею, сповнена великої жадоби до життя і пізнання, скромна й проста, лагідна, чула до чужого болю. ЯКІ риси характеру героя поет показує і розкриває в конкретних і правдивих умовах, типових для років війни???»
Наведіть конкретні приклади (слова, вирази, цитати, назви епізодів, картин, які підтверджують висловлювання Л.Коваленка)
Якості характеру головного героя: СЛАЙД
Якості характеру головного героя: Орієнтовні відповіді:
Мужній, хоробрий, сміливий Йде в розвідку, долає перешкоди, мужньо зустрічає останню годину, підбадьорює інших
Досвідчений розвідник Думає, як вибереться, коли одужає і повернеться в полк
Гуманна людина Не може допустити, щоб через нього хтось постраждав
Ніжний син Згадує про матір, сумує за нею
Вірний товариш Згадує товаришів-бійців, уявляє, як повернеться
Любить книги, прагне до пізнання Просить хлопчика прочитати, дивується мужності героїв, співчуває їм
Мрійник, людина з гумором Мріє, як повернеться додому, жартує зі свого стану: «Смертям двом не бувати, одну ж обдурити, не біда»
Сором'язливий, простий, лагідний, чулий, щирий «Вже їв, як є, в розмовах щирих летів, як птиця…», вдячний хлопцю і жінці за порятунок
СЛАЙД СЛАЙД СЛАЙД Учитель звертається до аудиторії з питаннями.     
- Чи відомі вам історичні особистості, які загинули за ідеї, за пошук істини, за бажання примножити людські пізнання?
- Хто, на Вашу думку, відповідає за захист Вітчизни?
- Чи готові Ви під час реальної загрози бойових дій стати в оборону Батьківщини? СЛАЙД
Вчитель:
- Отже, ми бачимо, що молоді люди готові захищати нашу Батьківщину. На жаль, і вашому поколінню випала доля побачити війну на власні очі. Горіли школи і лікарні, зруйновано будинки. На захист рідної Донеччини стали сміливі і мужні чоловіки. Серед них багато молодих хлопців. Їх прадіди і діди можуть пишатися такими нащадками. Вони можуть стати сучасними «Прометеями», що дає змогу бути впевненими у майбутньому.
Давайте переглянемо уривок із фільму «Офіцери» і згадаємо наших героїчних пращурів. СЛАЙД
РЕЛАКСАЦІЯ (Перегляд відеозапису фільму «Офіцери» -
«От героев былых времён не осталось, порой, имён…»
БЕСІДА
- Чи потрібно сьогодні переглядати такі фільми?
- Чого вони можуть навчити молоде покоління?
- Чи можна героїв фільму назвати Прометеями? СЛАЙД
V. Групова творча робота. Захист творчих проектів.
ТВОРЧА РОБОТА
ГРУПА «ІСТОРИКИ»
Складіть асоціативний образ Прометея, використовуючи ілюстративний матеріал. Розкрийте обрані символи.
·        Складіть вірш-сенкан про Прометея.
Прометей
Мужній, співчутливийСтраждає, мучиться, стверджуєТерпить муки заради ідеїГерой
ТВОРЧА РОБОТА
ГРУПА «МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ»
Складіть асоціативний образ бійця-розвідника, використовуючи ілюстративний матеріал. Розкрийте обрані символи.
Складіть вірш-сенкан про хлопця-розвідника.
Розвідник
Самовідданий, вольовий
Любить, жертвує, вірить
Здатний на героїчні подвиги
Прометей
ТВОРЧА РОБОТА
ГРУПА «ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ»
Створіть листівку-вітання до 70-тиріччя з Дня Перемоги над фашистським загарбниками , використовуючи ілюстративний матеріал.
Складіть слова - привітання ветеранам Великої Вітчизняної війни.
СЛАЙД
ЗАХИСТ ТВОРЧИХ ПРОЕКТІВ УЧНІВ
УЧИТЕЛЬ. Спираючись на творчі роботи, порівняйте образ міфічного Прометея та невідомого юнака, що названий Прометеєм. (Обидва допомагали людям, йшли на самопожертву, але міфічний Прометей допомагає із жалю, обманює, а реальна людина – з обов'язку, вважає за честь, не обманював)
VІ. Закріплення знань, умінь та навичок. СЛАЙД
Міні-диспут «Чи потрібні «Прометеї» в наш час?»
Висновок.
Іскра незгасимого вогню Прометея палає в серці кожного, хто хоч раз, не рахуючись з власними справами, прийшов на допомогу ближньому; хто допоміг нужденним не задля реклами, а за покликом душі; хто витратив час і сили на облаштування рідного міста чи села; хто не побоявся підняти свій голос на захист справедливості та виступив проти беззаконня, нехтуючи погрозами і залякуваннями; хто творить красу просто заради того, щоб світ став хоч трішечки кращим … Хіба кожен з нас не здатен на це? Варто лише підтримувати ці іскорки людяності, не давати їм згаснути, живити своєю любов’ю, і їхнє сяйво розжене морок байдужості, хоча б навколо тебе.
Тож не потрібно ставати титаном чи богом, достатньо бути Людиною!
Чи не про це, зрештою, нагадують нам вічні образи світової літератури?
VІІ. Підбиття підсумків уроку. СЛАЙД
1. Рефлексія. Незакінчене речення.
Продовжіть речення:
«Без Прометеїв людство…»
«Найбільше мене вразило в поемі…» СЛАЙД
2. Оцінювання учнів
Прометеї живуть серед нас. На уроці ви оцінювалися маленькими іскрами того святого вогню, що приніс людям героїчний титан. А в найменшій іскрі, як відомо, сховано велике полум’я. Вашим полум’ям були знання. Найактивнішим на сьогоднішньому уроці виявився (лася)……….Саме цей учень (учениця) понесе факел з вогнем у вічність, як символ Віри, Надії і Любові, як приклад мужності, нескореності, любові до людей. СЛАЙД
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Вивчити теорію літератури, уривок від слів «Ну от і все…» до «Це наш, ми кров дамо за кров».
Твір-роздум на тему: « Чому образ Прометея є «вічним» у літературі?» або
«Герої не вмирають, вони стають вічністю» СЛАЙД
Сьогодні треба говорити про минуле задля майбутнього, адже безпам'ятність породжує бездуховність, котра, наче ракова пухлина, роз'їдає тіло й душу нації – перекреслює її історію, паплюжить традиції й руйнує соціокультурну самобутність народу.
СЛАЙД
Вічна пам’ять борцям за свободу нашого народу.
Хвилина мовчання.
I ведучий.
Ніхто не забутий, ніщо не забуте,
На попіл ніхто не згорів,
Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть.
І доки є пам’ять в людей, і живуть матері,
Допоки й сини, що спіткнулись об кулі живуть!
II ведучий.
Кожного з тих, хто спішив у надіях додому,
Хто витирав після бою спітніле чоло,
Кожного з тих… Не було серед них не відомих,
І непомітних, незнаних між них не було.
СЛАЙД
Жити – значить палити себе вогнем боротьби, шукань і неспокою. Минуле вже вам непідвладне, але майбутнє залежить від вас. Ви повинні брати з минулого вогонь, а не попіл. СЛАЙД
(Учитель в образі солдата читає вірш «Смерть солдата»)
Солдат вмирав
О, де ти, смерть? Прийди…
А смерть над ним:
Я тут стою, солдате.
Забрать тебе?
Ні, тільки підведи.
Допоможи на ноги ще раз стати…
Смерть підвела.
Куди ж ти йдеш? Ти мій!
У тебе шлях один тепер – до ями…
А він з гранатами пішов у бій.
Пішов… І впав під чорний танк з хрестами.
Здригнувся степ.
Фашистський танк димів…
І тут, і там гули бої уперті.
Не мій солдат, - сказала смерть, -
Не мій.
Такі ніколи не належать смерті.
(Лунає мелодія пісня «Журавлі»)
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ УРОКУ
Андрій Самійлович Малишко. Поема «Прометей» (1946 рік)
Теорія літератури
Поема (від грец. роблю, творю) – великий віршований твір з оповідним чи ліричним сюжетом. За жанрами поема може бути героїчною, дидактичною(повчальною), сатиричною, бурлескною, лірико-драматичною, твором із романтичним сюжетом.
Тема поеми - зображення подвигу людей у роки Великої Вітчизняної війни.
Ідея - уславлення духу патріотизму, відданості рідній землі. Батьківщині.
Вічний образ - літературний або міфологічний персонаж, який має не лише вузько історичне чи національне, а й загальнолюдське значення, є актуальним для всіх часів і народів, його ніколи не можна витлумачити остаточно.
Ліричний відступ – авторський відступ від розгортання подій, картин і образів, у якому письменник безпосередньо від себе висловлює почуття і настрої у зв'язку з долею героїв, виявляє своє ставлення до них, допомагаючи краще пояснити авторський задум та створити певний настрій. Він може бути сатиричним, іронічним, гумористичним або філософським.
Прометеїзм — це самовіддане служіння людям, беззавітна, незламна і непохитна боротьба людини за щастя і благополуччя інших людей.
Прометей Малишка — не легендарна, а реальна людина. Це типовий образ воїна, у якому втілені найхарактерніші риси, властиві багатьом воїнам.
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ УРОКУ
Андрій Самійлович Малишко. Поема «Прометей» (1946 рік)
Теорія літератури
Тема поеми - зображення подвигу людей у роки Великої Вітчизняної війни.
Ідея - уславлення духу патріотизму, відданості рідній землі. Батьківщині.
Вічний образ - літературний або міфологічний персонаж, який має не лише вузько історичне чи національне, а й загальнолюдське значення, є актуальним для всіх часів і народів, його ніколи не можна витлумачити остаточно.
Прометеїзм — це самовіддане служіння людям, беззавітна, незламна і непохитна боротьба людини за щастя і благополуччя інших людей.
Прометей Малишка — не легендарна, а реальна людина. Це типовий образ воїна, у якому втілені найхарактерніші риси, властиві багатьом воїнам.
ХАРАКТЕРИСТИКА СОЛДАТА-РОЗВІДНИКА
Заповніть таблицю:
Якості характеру головного героя: Підтвердження з тексту:
Мужній, хоробрий, сміливий  
Досвідчений розвідник  
Гуманна людина  
Ніжний син  
Вірний товариш  
Любить книги, прагне до пізнання  
Мрійник, людина з гумором  
Сором'язливий, простий, лагідний, чулий, щирий  
ОБРАЗ ПРОМЕТЕЯ
Скласти асоціативні ланцюжки.
Прометей ─ … (гідність, велич, самопожертва, турбота про людство, непокора, вірність, сила духу…)
Вогонь Прометея  ─… (душа людини, високі цілі, прагнення перемоги…)
Серце Прометея ─ … (любов до людей, служіння людям, неспокій…)
ОБРАЗ ПРОМЕТЕЯ
Скласти асоціативні ланцюжки.
Прометей ─ … (гідність, велич, самопожертва, турбота про людство, непокора, вірність, сила духу…)
Вогонь Прометея  ─… (душа людини, високі цілі, прагнення перемоги…)
Серце Прометея ─ … (любов до людей, служіння людям, неспокій…)
ОБРАЗ ПРОМЕТЕЯ
Скласти асоціативні ланцюжки.
Прометей ─ … (гідність, велич, самопожертва, турбота про людство, непокора, вірність, сила духу…)
Вогонь Прометея  ─… (душа людини, високі цілі, прагнення перемоги…)
Серце Прометея ─ … (любов до людей, служіння людям, неспокій…)
Легенда про Прометея
Промете́й — у грецькій міфології віщий і добрий син титана  HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%86%D0%BF%D0%B5%D1%82_(%D0%BC%D1%96%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F)&action=edit&redlink=1" \o "Іпет (міфологія) (ще не написана)" Япета й  богині справедливості й правосуддя Феміди.
Прометей був розумним, про що свідчить його ім'я, що в буквальному перекладі означає «провидець», «той, хто думає наперед».
Зевс розгнівався на людей за обман і забрав у них вогонь, однак Прометей викрав вогонь з Олімпу і приніс його людям у тростинці (відгомін прадавнього способу добування вогню тертям шматків дерева). Так людський рід було врятовано від голоду й холоду. Прометея за протидію богам Зевс звелів прикути до однієї із скель Кавказу і пробити йому списом груди.
Щоранку на скелю сідав орел і гострим дзьобом рвав печінку. За ніч печінка відростала, а вранці орел прилітав знову, щоб карати титана. Багато тисячоліть терпів Прометей тяжкі муки, аж поки Геракл (за згодою Зевса, який бажав прославити свого сина) убив орла й визволив титана.
ОБРАЗ ПРОМЕТЕЯ В МИСТЕЦТВІ
Прометей відкриває галерею так званих вічних образів, до яких постійно звертатиметься людство. Есхіл присвятив титанові ряд трагедій, з яких збереглася лише одна — «Прометей закутий». Прометей Есхіла втілює розум і силу духу, волелюбність і велич подвигу в ім'я щастя людей. За нової епохи образ титана Прометея знаходимо в Гете, Байрона, Шеллі, він надихав славетних майстрів пензля Рубенса, Йорданса,  Мікеланджело, Тіціана, Рібейру, Сальватора Розу, композиторів Бетховена, Ліста, Танєєва, Скрябіна. Образ Прометея надзвичайно популярний в Україні.
Образ Прометея поширений і в українській літературі. Тарас Шевченко, Леся Українка (її називають дочкою Прометея) Іван Франко, Максим Рильський, Андрій Малишко увічнили у своїх творах пам’ять про гордого титана Прометея. У переносному значенні Прометей, як і поняття «прометеїзм», «прометеїв вогонь», є уособленням самовідданості, шляхетних почуттів і вчинків людини, незгасного прагнення досягти високої мети.
Історія написання поеми.
Виступ учня-«літературознавця»
В основу сюжету поеми покладено розповідь, яку автор почув у дні боїв за Київ. Важко пораненого розвідника переховують жителі села на Придністров’ї. Довго гітлерівці вимагали від селян, загрожуючи їм смертю, видати розвідника, але ніхто цього не зробив. Та фашистам усе ж вдалось його захопити. Нелюди спалили його, прив’язавши до верховіття дуба, а дітей, жінок, стариків погнали у фашистську неволю. Цей народний переказ поет доповнив новими ситуаціями й роздумами героя. Образ рядового воїна, безіменного героя А. Малишко підняв на рівень легендарного Прометея.
В образі розвідника розкрито багато граней його душі — душу великої людини-борця. Він не тільки хоробрий солдат, а й досвідчений розвідник, гуманна людина, ніжний син, вірний товариш, людина з тонкою душею, не чужою жартові і мрії, сповнена великої жадоби до життя і пізнання, скромна і проста, лагідна, чуйна до чужого болю. Всі ці й інші риси характеру героя поет показує і розкриває в конкретних і правдивих умовах, типових для років війни…
Розкриттю ідеї безсмертя також служить такий композиційний засіб, як введення в поему розповіді плотаря та змалювання картин щедрої осені (на початку твору). Поет ніби говорить цим: те, за що віддав боєць життя, квітне нині і міцніє, завжди пам’ятаючи про своїх рятівників і захисників.
Солдат звертається до людей, — без відчаю, без тіні розпачу, — із закликом боротися до кінця з ворогом. Він вірить, що справа, за яку віддає своє життя, все одно переможе. Впевненість у перемозі робить його твердим і непохитним у найважчу хвилину життя, здатним віддавати промінь і силу своєї впевненості іншим. Цей зміст прекрасного в образі солдата логічно закінчує весь попередній його психологічний розвиток. Він переконує читача, бо читач знає з попереднього, які риси визначають характер розвідника-Прометея: людяність, патріотизм, мужність, самовідданість.
Другим головним героєм в поемі виступає український народ,
уособлений насамперед в образі безіменного хлопця, що знайшов
розвідника на березі ріки, і його матері, яка доглядала пораненого. Мати-українка як рідного сина прийняла воїна-розвідника.
Він захищає Вітчизну, її щастя — значить, він гідний найбільшої пошани і турботи.
Всі — від старого діда до маленького дівчатка — клянуться в тому, що солдат їхній, з їхнього села. Анафоричне «це наш» якнайкраще передає ставлення селян до солдата та їхню єдність, згуртованість. Разом з тим — це нескорений, мужній народ, ладний піти на тяжкі випробування, аби тільки не видати ворогам своєї рідної людини. Хто ж вони, оті, що так твердо підтримують розвідника? Це трударі, честь і слава землі — хлібороби, ковалі, теслі… вони бачать у солдаті свою близьку людину.

Приложенные файлы


Добавить комментарий