«»?асым хан» ?аза?стан тарихы 7-сынып»



Сабақ жоспары
Сабақ: Мектеп:Негізгі білім беретін № 221 Аққұм мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Байдулла Мөлдір
Сынып: Қатысқандар саны: 10
Қатыспағандар саны:0
Сабақтың
тақырыбы:
Қасым хан
Сабақ негізделген оқу мақсаты Қасым ханның тарихтағы орынын сипаттау. Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының жағдайына талдау . Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының жағдайына баға беру
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады:
Қасым хан тұсындағы оқиғаларға шолу жасайды, баяндайды
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының жағдайына талдайды
Кейбір оқушылар істей алады:
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының жағдайына баға береді
Тілдік мақсат Оқушылар:
Не істей алады?
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
Қасым ханның қасқа жолы
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Қасым хан кімнен кейін билікке келді?
2. Қасым хандығының нығаюына себеп болған жағдай не?
3.Қасым ханның заңдар жинағын талда
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Неліктен Қасым ханның тұсында Қазақ хандығының күшейгенін айта аласыз ба?
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
Қасым ханның замандастары кімдер болған?
Алдыңғы оқу Қазақ хандары 5-сынып Қазақсан тарихы оқулығы
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
Ресурстар
Басы Мұғалімнің сөзі.
Сыныпқа ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сынып оқушыларын кеспе қағаздар арқылы «Түркістан» , «Сығанақ» атты екі топқа бөлу.
Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын
«Тарихи бестік» әдісі арқылы өткен тапсырмаларға шолу жасаймын
«Үш шапалақ» арқылы бағаланады
Миға шабуыл «Қасым хан» бейне ролигін көрсету
Сабаққа мақсат қою Бейне ролик
Ортасы
Топтық жұмыс Топтарға тапсырма беріледі
«Ойлан Жұптас Топтас»
1 топ Қасым ханның тарихтағы орыны презентация
2 топ Қасым хан ішкі-сыртқы саясаты кластер
Топ екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы бағаланады
«Сөздер банкасы» тақырыпқа қатысты сөздерді табу
ЕСІМ ХАН, СҮЙІНІШ, САЙД ХАН, ТҮРКІСТАН, 300 МЫҢ, 1511 ж, СЫҒАНАҚ, САРАЙШЫҚ, ӘМІР ТЕМІР, МАҢҒЫТ, ҚАМАР АД-ДИН, САРАЙ БЕРКЕ, БЕЙБАРЫС, ЖУВЕЙН
Бірін бірі бағалайды Маркер
қағаздар
банка кеспе қағаздар
Соңы
Жеке жұмыс Денгейлік тапсырма
А.Тест тапсырмасы
1.Қасым хан қай жылы таққа отырды?
А)1520ж Б)1511 ж с) 1516 ж
2.Сыр бойындағы қалалар үшін кескілескен шайқас қай
хандықтар арасында болды?
А) қазақ –мауаранахар б) қазақ –моғол с) қазақ-иран
3.Керей ханнан кейін хан тағына отырды
А) Қасым б) Бұрындық с) Есім
Б.Сәйкестендір
Мемлекеті Билеушілері
1 Мауаранахар А Қасым
2 Моғол хандығы Ә І Исмайл
3 Иран мемлекеті Б Шайбани
4 Қазақ хандығы В Сайд
С.Хронологиялық кесте
1. 1445-1518/20 ж.-
2. 1475 ж. -
3. 1523 ж. -
4. 1511 ж.-
5. 1520 – 1530 жж.-
Д. «Замандастар» Қасым ханның замандастарының кім болғанын белгіле
Темір
Бабыр
Тәуекел
ІІІ Иван
Бұрындық
Жошы
Мұхаммед Шайбани
І Исмайыл
Е.Қасым хан кезіндегі қазақ хандығының жағдайын қалай бағалар едіңіз?
Үйге тапсырма1.Мәтінді оқу
2.Кестемен жұмыс
3.Презентация
4. «Қасым ханның қасқа жолы»материал жинақтау
Өзін-өзі бағалау Тест тапсырмалары
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
•Барлық оқушылар – сұрақтарға жауап береді. (Жеке жұмыс, сабақтың соңында)
•Оқушылардың басым бөлігі топта жұыс жасай отырып мазмұнын баяндап береді.
(Топтық жұмыс, сабақтың ортасында)
•Кейбір оқушылар - тапсырмаға қатысты сөздерді тауып, мағынасын түсіндіреді, деңгейлік тапсырмаға жауап береді
(жұптық жұмыс,сабақтың аяғында)
Рефлекция
Бүгінгі сабақтан не алдым?
Мен үшін не қиын болды?
Нені жақсартуым керек?
Топтық жұмыста, жеке жұмыста бір – бірінің пікірлерін тыңдау,қолдау, мадақтау.
Рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Приложенные файлы


Добавить комментарий